Kadıköy'de lise öğrencilerine saldıran polisler hakkında 'kovuşturmaya yer yok' denildi

Geçtiğimiz yıl haziran ayında, liseli öğrencilerin 'Karneler sizin, gelecek bizim' sloganıyla başlattıkları eyleme saldıran polisler hakkında kovuşturmaya gerek olmadığı yönünde karar verildi.25-10-2019 08:20

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde geçen yıl lise öğrencilerine karne eylemi yaptıkları için saldıran ve öğrencileri darp eden polisler hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı takipsizlik kararı verdi. Savcılık öğrencilerin darp edildiğinin görüntülerden anlaşıldığını tespit ettiği halde Polis Vazife ve Salâhiyet Kanunu kapsamında bu kararı verdi.

POLİSLERİN YARALADIĞI KABUL EDİLDİ

Savcılık, 22 lise öğrencisinin İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki görevli polisler hakkında, görevi kötüye kullanma, yaralama ve işkence yapma suçlamalarıyla ilgili yaptıkları suç duyurusunu inceledi. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘Karneler sizin, gelecek bizim’ çağrısı ile protesto eylemi düzenleyen öğrencilerin polisler tarafından yaralandıklarını kabul etti. Ancak savcılık öğrencilere yapılan müdahaleyi, Polis Vazife ve Salâhiyet Kanunu kapsamında değerlendirdi.

TAKİPSİZLİK KARARI VERİLDİ

Gazete Duvar'dan Hacı Bişkin'in haberine göre, savcılık kovuşturmaya yer yok kararıyla ilgili şu gerekçelerde bulundu:

''Görevli memurlar liseli gençlerin dağılmaları için megafonla uyarı yaptı. Buna rağmen müştekiler dağılmayarak yürüyüşe başlamaları üzerine görevli polisler yürüyüşü engellemek ve soruşturma başlatmak için direnenlere zor kullanarak kontrol altına aldıkları sırada bazı müştekilerin yaralandıkları sabit.''

Savcılık olay anına ait görüntülerden yola çıkarak polislerin öğrencileri polis merkezine götürdükleri esnada yaralamaların olduğunu, polislerin bu eylemini de Polis Vazife ve Salâhiyet Kanunu kapsamında değerlendirerek takipsizlik kararı verdi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Kadıköy Bahariye Caddesi’nde 8 Haziran 2018’de liseli öğrencilerin, ‘Karneler sizin, gelecek bizim’ eylemine polis saldırdı. Polis 21 liseli genci ters kelepçeleyerek gözaltına aldı. Öğrencilerin darp edilerek gözaltına alındığına ilişkin görüntülerin sosyal medyada paylaşılması üzerine polislere tepki yağdı. Hukukçular, siyasetçiler konunun yakından takipçisi olacaklarını söyledi.

Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi 19. Asliye Ceza Mahkemesi olaydan 12 gün sonra, liselilerin bu eylemini, ‘Barışçıl’ niteleyerek, “Sanıkların katıldığı toplantı barışçıl amaçlarla silahsız ve saldırısız yapılmıştır. Sanıkların eylemlerinin başka bir suç oluşturduğundan söz etmek mümkün olmadığı hukuken korunabilecek sınırda kaldığı kabul edilmiştir” tespitinde bulundu. Ayrıca mahkeme, “Önceden izin alınmamış dahi olsa bile barışçıl bir şekilde yapılan benzer gösterilerde kolluğun toleranslı davranması gerekmektedir” ifadeleriyle polisin uyguladığı şiddete de dikkat çekti.