Kadıköy'de kadına şiddete karşı eylem yapanlara polis saldırdı: 7 kişi gözaltında

Kadın Meclisleri'nin çağrısıyla, Kadıköy İskelesi'nde buluşan kadınlar, danslı protesto gerçekleştirdi. Polis, #LasTesis için toplanan kadınlara saldırdı. İstanbul Valiliği yaptığı açıklamada 7 kişinin gözaltına alındığını belirtti.08-12-2019 16:58

İstanbul Kadıköy İskelesi'nde Kadın Meclisi'nin çağrısıyla toplanan kadınlar, "Suç bende değil her nerdeysem, ne giydiysem suç bende değil" sözleriyle danslı bir protesto gerçekleştirdi. Polis, #LasTesis için toplananlara saldırdı. İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada 7 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Şili'deki Feminist örgüt Las Tesis'in 25 Kasım'da Şili Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakanlığı önünde düzenlediği, kadın cinayetlerini, cinsel saldırı ve istismar olaylarını  protesto ettiği dans, dünyanın her yerine yayıldı.

Kadın Meclisleri, Twitter hesabından Şili’deki danslı protestoyu İstanbul’da da yapmak için çağrıda bulunmuştu. 

Paylaşımda “Yarınki buluşmamıza hazırlanmanız için Türkçe sözleri ve hareketleriyle videomuzu paylaşıyoruz. Elden ele yayalım, yarına çalışıp gelelim” ifadeleri yer almıştı. 

Bugün İstanbul Kadıköy’de saat 15.00’da toplanan kadınlar "Suç bende değil her nerdeysem, ne giydiysem suç bende değil" sözleriyle danslı protesto gerçekleştirdi.  Polis, #LasTesis için toplanan kadınlara saldırdı.

ÇOK SAYIDA KADIN GÖZALTINDA

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Fidan Ataselim ve Kadın Meclisleri Üyesi Ayşen Ece Kavas dahil çok sayıda kadın gözaltına alındı.

24 SAAT GÖZALTI SÜRESİ İSTENDİ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'ndan yapılan açıklamada gözaltına alınan kadınlar için 24 saat gözaltı süresi istendiği bildirildi.

Açıklamada şöyle denildi:

"Gözaltında olan Genel Sekreterimiz Fidan Ataselim, temsilcilerimizden Ayşen Ece Kavas ve diğer kadın arkadaşlarımız hakkında 24 saat gözaltı süresi istendi. Bu gece karakolda tutulacaklar. Durmayacağız! Kadın cinayetlerini durduracağız!"

İSTANBUL VALİLİĞİ: 7 KİŞİ GÖZALTINDA

İstanbul Valiliği, bugün kadınlar tarafından gerçekleştirilen Kadıköy'deki "Las Tesis" performansına ilişkin açıklama yaptı. Açıklama şu ifadelere yer verildi:

"Platform üyeleri tarafından düzenlenen etkinlikte yapılan dans gösterileri sonrasında atılan sloganlarda “tecavüzcü sensin, öldüren sensin, polisler, hâkimler, devlet ve başkan" şeklinde ifadeler kullanan söz konusu gruba yaptıklarının suç olduğu, eylemi durdurmaları ve dağılmaları için makul süre tanınmıştır. Ancak; grubun dağılmamakta ısrar edip, konusu suç oluşturan sloganlara devam etmeleri üzerine, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü Kadın Grubu tarafından polis marifetiyle alan boşaltılmaya çalışılmıştır. Etkinliği provoke eden ve güvenlik güçlerine mukavemette bulunan (7) şahıs Cumhuriyet Savcılığı talimatları ile gözaltına alınmıştır."