Kadıköy’de gerginlik: İBB, ilçe belediyesine ait alana el koydu!

Kadıköy Belediyesi'nin kullandığı kamu arazisine, çevik kuvvet ve TOMA eşliğinde gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri hak iddia ederek alana el koydu.25-01-2018 11:13

İstanbul’un Kadıköy ilçesine bağlı Hasanpaşa mahallesindeki Fahrettin Kerim Gökay caddesinde bulunan Kadıköy Belediyesi binasının karşısındaki otoparkta belediye ekipleri karşı karşıya geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) zabıta ekipleri, çevik kuvvet ve TOMA eşliğinde sabaha karşı saat 06.30 sıralarında otoparka geldi. İş makinesiyle gelen zabıta ekipleri bekçi kulübesini yıktı, "Kadıköy Belediyesi otoparkı" yazılı tabelayı kaldırdı. Sabah durumdan haberdar olan belediye ekipleri ve Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu yıkımın olduğu yere geldi.

‘BURASI KADIKÖY BELEDİYESİ’NİN ALANI VERMEYECEĞİZ!’

Yıkım ile ilgili açıklama yapan Kadıköy Belediye Başkanı Nuhoğlu, "Sabah 06.30'da, 100 yakın zabıta ile geldiler. Burası bir kamu alanı, Kadıköy Belediyesi kullanıyor. Burayı Kadıköy Belediyesi'nin ihtiyacı olan bir alan, bunu hiç bir şekilde veremeyiz" dedi.

‘SANKİ İŞGALCİYMİŞİZ GİBİ BURAYA GELMELERİ DOĞRU DEĞİL’

"Burası kamu alanı, halkın malı, sanki işgalciymişiz gibi buraya gelmeleri doğru değil" diyen Aykurt Nuhoğlu, "Memleketin bunca sorunu varken kamu kurumlarının birbiri ile dalaşması da doğru değil. Konuşarak her türlü sorun çözülebilir. İstanbul Büyükşehir belediyesinin ekipleri geldi. Sanırım şu anda ekiplerini geri çekecekler. Mahkeme kararında çıkan şey tam olarak bu değil. Sonuçta burası yıllardan beri bizim kullandığımız bir yer bununla ilgili mahkeme kararı da olsa yöntem buraya sabah 06.30'da gelerek olmamalı" şeklinde konuştu.

‘İŞİ GÜCÜ BIRAKTILAR, BURAYA MI KALDI İŞ?’

Nuhoğlu, "Biz işgalci değiliz. Biz vatandaşa hizmet yapan bir kurumuz. Buraya Kadıköy'ün ihtiyacı var. Yanı başında evlendirme dairesi var, bizim araçlarımız burada duruyor. Vatandaşlar burayı kullanıyorlar. Bu yöntemle kamu kurumları birbirleriyle ilişki kuramazlar ki. Kadıköy belediyesi buradaysa onun kullanması gereken bir alan. Bir mantığı olması gerekiyor. İşi gücü bıraktılar buraya mı kaldı iş. Burayı da kurulduğundan beri Kadıköy Belediyesi kullanmış. Onlara da ait olsa bize de ait olsa mülkiyeti buranın ikimiz de kamuyuz. Ayrı ayrı yerlere hizmet etmiyoruz sonuçta vatandaşlara hizmet ediyoruz. Vatandaşlar bu ülkenin vatandaşları" diye konuştu.