Kadıköy'de eylem: 'Ekonomide ilk 10'a uyuşturucu geliriyle mi gireceğiz?'

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in ifşalarıyla ortaya saçılan iktidar-mafya ve suç ilişkileriyle ilgili AKP-MHP koalisyonu sessizliğini korurken, yurttaşlar ise iddiaların araştırılmasını istiyor.12-06-2021 21:59

Emre Orman

Yurttaş Meclisi üyeleri Kadıköy’de yaptıkları eylemle, Sedat Peker’in ifşalarıyla ortaya saçılan suç ilişkilerine dair sorular yöneltti. Yapılan açıklamada, “Ekonomide ilk 10'a on bin dolar alan siyasetçiyle mi gireceğiz yoksa uyuşturucu gelirleriyle mi gireceğiz?” denildi.

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in ifşalarıyla ortaya saçılan iktidar-mafya ve suç ilişkileriyle ilgili AKP-MHP koalisyonu sessizliğini korurken, yurttaşlar ise iddiaların araştırılmasını istiyor.

Bugün Kadıköy’de bir araya gelen Yurttaş Meclisi üyeleri AKP-MHP koalisyonunun kaçındığı soruları sormak, herkesi bir araya getirmek, tartışmak ve çözüm yolu bulmak için Kadıköy’de eylemde buluştu.

İKTİDARA 5 SORU

“Aydınlık bir ülke için yurttaş soruyor” pankartının açıldığı eylemde, “10 bin dolar alan siyasetçi kim?”, “Sağlıklı bir yargılama için suçlanan kişilerin istifası gerekmez mi?” yazılı dövizler de taşındı.

Yurttaşlar eylemde şu soruları yöneltti:

1- Süleyman Soylu'nun açıkladığı, ayda 10 bin dolar alan siyasetçi kim? Bu kişiyle ilgili bir yargılama süreci başlayacak mı?

2- Yalnızca bir çanta maske ve test kitini götürmek için, Venezuela’ya kadar gidilir mi? O malzemelerin faturası var mı?

3- Sedat Peker'in kardeşi, Kutlu Adalı'nın öldürülmesiyle ilgili yargılanıyorsa, adı geçen diğer kişilerin de yargılanması gerekmez mi?

4- Tüm bu iddialarla ilgili olarak bir araştırma, soruşturma ve yargılama sürecinin başlaması gerekmez mi?

5- Sağlıklı bir yargılamanın yapılabilmesi için, suçlanan yetkili kişilerin istifası gerekmez mi?