Kadıköy Dayanışma Ağı'ndan evsiz yurttaşlar için çağrı!

Kadıköy Dayanışma Ağı’nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Sokakta hava sıcaklığı sıfırın altında ve sokakta yaşayan insanlar donma tehlikesiyle karşı karşıya. Dün Kadıköy'de sokakta yaşayan bir canımızın soğuktan donarak öldüğünü öğrendik. Baska canlar gitmesin” ifadeleri kullandı.17-01-2021 22:12

İleri Haber

Kadıköy Dayanışma Ağı, dondurucu soğuklar nedeniyle evsiz insanlara spor salonlarının açılması çağrısı yaptı. Sosyal medyada yapılan çağrıya çok sayıda kullanıcı destek oldu.

Dondurucu hava ve kar yağışının etkisini gösterdiği şu günlerde İstanbul Kadıköy’de 65 yaşındaki Sami Babacan isimli evsiz yurttaş önceki akşam donarak hayatını kaybetmişti. Babacan’ın hayatını kaybetmesinin ardından Kadıköy Dayanışma Ağı sosyal medyadan #EvsizlereSalonlarıAçın etiketiyle bir çağrı yaptı.

Kadıköy Dayanışma Ağı’nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Sokakta hava sıcaklığı sıfırın altında ve sokakta yaşayan insanlar donma tehlikesiyle karşı karşıya. Dün Kadıköy'de sokakta yaşayan bir canımızın soğuktan donarak öldüğünü öğrendik. Baska canlar gitmesin” ifadeleri kullandı.

Kadıköy Dayanışma Ağı’nın çağrısına, çok sayıda sosyal medya kullanıcısı da destek verdi.

İSTANBUL VALİLİĞİ DAYANIŞMAYI YASAKLAMIŞTI

Geçen günlerde İstanbul Valiliği dün açık alanlarda yemek dağıtımını uygun görmediğini açıklamıştı. Kadıköy Dayanışma Ağı'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanılmıştı:

"Hemen hemen her şeye hatta içtiğimiz suya dahi vergi ödediğimiz bir sistemde sokakta yaşayan dostlarımızın ihtiyacını devletin karşılaması gerekirken bugün bizlerin onlar için hazırladığı yemeklerin yasaklanıyor olması kabul edilebilir değildir. Sadece holdinglerin silinen vergi borçları ile milyonlarca yoksulun ihtiyacı karşılanabilirken bugün tercih ettikleri yoksulun içtiği bir kap sıcak çorbasını yasaklamaktır.

Gezi’den bu yana dayanışmalardan, yan yana gelişlerimizden korktuklarını iyi biliyoruz. Ancak onlar için üzücü bizim için ise yaşamın doğal bir parçası olan dayanışmamız, sıcak yemek çalışmamız her zaman olduğu gibi pandemi kurallarına uygun olarak ara vermeden devam edecektir. Sokaktaki dostlarımız ile buluşmaktan vazgeçmeyeceğiz. Dayanışma ruhunu taşımaya ve bulaştırmaya devam edeceğiz"