Kadıköy Belediyesi işçileri eylee çıktı: Sözleşme hakkımız, söke söke alırız!

Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yaşanan tıkanma sonucu Kadıköy Belediyesi işçileri eyleme çıktı.14-05-2019 14:59

İleri Haber

2018'de oturulan toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde 6 ay geçmesine rağmen yaşanan tıkanma sonucu eyleme çıkan Kadıköy Belediyesi işçileri eyleme geçti. 

"Bu daha başlangıç mücadeleye devam" ve "Sözleşme hakkımız söke söke alırız, insanca çalışmak istiyoruz" sloganları atan işçiler, bugün grev kararını astıktan sonra 28 Mayıs'ta talepleri yerine getirilemezse greve çıkacak. İşçiler, idari taleplerde anlaşılsa da, ekonomik taleplerde sorun yaşandığını söyledi. İşçilerin kabul edilmeyen taleplerinden biri asgari ücret farkının yansıtılmasıyken, diğeri de çalışma saatlerinin 40 saate düşmesi. Çalışma saatlerinin düşürülmesi talebi, bina dışında çalışan yüzde 40'lık dışarıda çalışan işçilerin de yüzde 60'lık bina içi çalışanları gibi çalışması talebinin bir çıktısı. 

İleri Haber'e konuşan DİSK Genel İş 1 No'lu Şube Başkanı Cem Karasoy "Biz, asgari ücret farkını 2 Nisan 2018'e kadar belediye şirketlerine geçmeden evvel alıyorduk. Bu geçişle birlikte bu ücret farkı düştü. Bu mevcut iktidarın bizden bir gasbıdır" şeklinde konuştu. 

İşçiler belediye binasına yapılan yürüyüşten sonra, belediye binasına grev kararını astı.