'Kaçak Saray' değişikliği Resmi Gazete'de yayımlandı: 'Hukuku dolandırıp, yasallaştırdılar'

Bugün yayımlanan 31439 sayılı Resmi Gazete’de Kültür Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu İlke Kararı ile tarihi alanlarda kamu binası yapılabilmesinin önünü açan 271 sayılı ilke kararı iptal edilerek, yerine tarihi alanlarda resmi yapı yapımı için bölge kurullarının karar vermesini öngören 1700 sayılı karar getirildi.30-03-2021 12:46

İleri Haber

Resmi Gazete'de yayımlanan Kültür Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu İlke Kararı ile tarihi sitler, koruma ve kullanma koşulları yeniden belirlendi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "1700 sayılı karara göre tarihi alanlarda resmi yapı yapımı için bölge kurulları karar verecek. Bu karar Kaçak Saray'ı yasallaştırma hamlesidir” dedi.

Bugün yayımlanan 31439 sayılı Resmi Gazete’de Kültür Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu İlke Kararı ile tarihi alanlarda kamu binası yapılabilmesinin önünü açan 271 sayılı ilke kararı iptal edilerek, yerine tarihi alanlarda resmi yapı yapımı için bölge kurullarının karar vermesini öngören 1700 sayılı karar getirildi.

Değişikliği değerlendiren Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "1700 sayılı karara göre tarihi alanlarda resmi yapı yapımı için bölge kurulları karar verecek. Bu karar Kaçak Saray'ı yasallaştırma  hamlesidir, Kaçak Saray kamu vicdanında meşru değildir. Kaçak Saray'ı duble kaçak yapan 271 sayılı ilke kararı Danıştay tarafından iptal edilince, saraya kılıf için 271 sayılı ilke kararı iptal edildi ve yerine 1700 sayılı karar geldi. Ne yaparlarsa yapsınlar mücadeleyi bırakmayacağız. Atatürk Orman Çiftliği'nden vazgeçmeyeceğiz. Saray Kaçak, kral çıplaktır, yeni bir yargı süreci başlatıyoruz. Atatürk'ün halkına şartlı bağışla emanet ettiği Atatürk Orman Çiftliği'nden vazgeçmiyoruz" ifadelerini kullandı.

‘HUKUKU DOLANDIRIYORLAR’

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

"271 Sayılı İlke Kararı'nın iptali ile Atatürk Orman Çiftliği alanlarında, Atatürk'ün şartlı bağışı ve vasiyetine hukuka aykırı şekilde yapılan Kaçak Saray'ın katmerli kaçak haline geldiği ortaya  konulmuştu. Yargı tarafından alınan Kaçak Saray'ın hukuka aykırı olduğu bir kez daha gözler önüne serilmişti. Şimdi hukuku arkadan dolanmak için yeni karar getirdiler.  Mimarlar Odası olarak bu ilke kararına da dava açacağız. Atatürk Orman Çiftliği alanları Atatürk'ün şartlı bağışı ve vasiyetine uygun hale getirilmelidir ve Cumhurbaşkanlığı Çankaya Köşkü'ne taşınmalı. AOÇ'nin bağrından başta Kaçak Saray olmak üzere tüm hançerler çıkarılıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz."