'Kabine değişikliği' iddiaları güçleniyor: En az 3 isim gidici...

Ankara’dan gelen kulis haberleri son dönemde kabine değişikliğine işaret ediyor. Gündemde en az 3 ismin değişikliği var.05-08-2021 14:19

Ankara’da kulislere yansıyan bilgilere göre Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin kabine dışı kalması bekleniyor.

Ankara’dan gelen kulis haberleri son dönemde kabine değişikliğine işaret ediyor. BirGün'den Zilan Akay’ın haberine göre hem Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, hem de Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bakanlıkları için sıcak günlerin yaşandığı bir zamanda görevden alınması beklenmiyor. Tüm yandaş medyanın başarı öyküsü çıkarmaya çalıştığı bir periyotta bakanlardan vazgeçilmesi mümkün değil. Üstelik “Güçlü Türkiye” illüzyonu sürdürülürken böyle bir değişlik hiç akıllıca değil.

Kabinede gitmesine kesin gözüyle bakılan isim ise Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk. İstifası yazılıp çizilmeye başlandı ve bugüne kadar da yalanlanmadı.

KİTLE ERİYOR

AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in kendisine sorulan bir soru üzerine, “Cumhurbaşkanı’mızın takdirinde bir konu bu. Ne zaman, nasıl yapılacağı tamamen Cumhurbaşkanı’mızın takdiridir” yanıtı meselenin gündemde olduğu ama bugünden planlanan bir şey olamadığını da gösteriyor.

Şurası çok açık; Erdoğan’ın kafasındaki kabine değişikliği bu isimlerle sınırlı değil. Üstelik Koca dahil görevden aldığı anda sorun yaratacak tek bir isim bile yok. Cumhur İttifakı uzun süredir eriyen seçmen kitlesini korumak için çözüm arıyor. İçeride ve dışarıda atacağı adımlar Erdoğan’ın kafasındaki çözüme destek verecek nitelikte olacak.

'BEŞ İSİM TARTIŞILIYOR'

Parti içinden görüşlere bakıldığında ise kabine değişikliğinin de bunun bir parçası olarak tasarlanacağı anlaşılıyor. Eski bir AKP’li yöneticinin “Sadece kabineden gidecekler değil geleceklerin de ses getirmesi gerekiyor” sözü bu anlamda değerlendirilmeli. AKP kulislerinde bu bağlamda yapılacak değişiklikle ilgili de isimler neredeyse şekillenmeye başladı. Özellikle beş isim etrafında ciddi tartışma yürüyor.

TARTIŞILAN İSİMLER

Süleyman Soylu: AKP içinde ciddi rahatsızlığa yol açtığı biliniyor. Erdoğan’ın yenilenme görüntüsünde ilk gidecekler arasında yer alıyor. Süleyman Soylu kendisiyle ilgili bu durumun farkında. Erdoğan ve AKP dışında bağımsız bir tavır sergilemeye devam ediyor.

Hakan Fidan: Soylu sonrası bakanlık için adı geçiyor. İçişleri Bakanı olmazsa da kabinede olacağı yüksek sesle konuşulmaya başladı.

Hulisi Akar: Etkisi artıyor. Kabinede güçlendi. Yeni dönemde daha da öne çıkması bekleniyor.

Mevlüt Çavuşoğlu: Uzun süredir Erdoğan’ın dış politikasını yürüttü. Değişen dış politika ekseninde sıkıntı yaşayabileceği konuşuluyor.

Berat Albayrak: Geri dönmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ekonomi yönetiminde etkisi devam ediyor. Geniş bir kabine revizyonunda pozisyonun resmileşmesi bekleniyor.