Kabil’den kalkan tahliye uçağında aslında 823 kişi varmış

Taliban’ın Kabil’e girdiği Pazar günü Kabil Havalimanı’ndan kalkarak Katar’a giden ABD askeri uçağında tahliye edilen kişi sayısının çocuklar sayılmadan 640 olduğu duyurulmuştu. Açıklanan ilk sayıya 183 çocuğun eklenmediği duyuruldu.  20-08-2021 19:18

ABD Hava Kuvvetleri’nin Hava Hareket Komutanlığı, Kabil’den kalkan tahliye uçağında 640 değil 823 Afgan vatandaşının olduğunu; ilk sayıya 183 çocuğun eklenmediğini duyurdu.

Amerikalı yetkililer, Kabil Havalimanı’nda 5 bin 800 asker olduğunu, bu sayının birkaç gün içinde 6 bine çıkmasının planlandığını söyledi. Askerler, tahliyelere yardımcı oluyor.

ÜLKELER KAÇ VATANDAŞ KALDIĞINI BİLMİYOR

İngiltere ise Pazar gününden bu yana 2 bin 400 kişiyi tahliye etti, bunların 599'u İngiliz vatandaşıydı. Havalimanından birçok Avrupa ülkesi ve ABD vatandaşı ile birlikte 20 yıldır NATO veya yabancı diplomatik misyonlara çalışan ve Taliban tehdidinden dolayı vize verilen Afgan vatandaşları da tahliye ediliyor. Ancak İngiltere de dahil olmak üzere Batı ülkelerinden yetkililer, ülkede tam olarak kaç vatandaşları kaldığı konusunda net rakamlar veremiyor.

Havalimanındaki karmaşadan dolayı bazı ülkeler de vatandaşlarının ve vize verdiği Afganların hangi uçağa bindiğini takip edemediğini belirtiyor.