Kabil Havalimanı'nda tahliyeler sırasında en az 20 sivil hayatını kaybetti

NATO yetkilileri, Taliban'ın Afganistan'ı ele geçirmesinden sonra havalimanındaki tahliyeler sırasında en az 20 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi.22-08-2021 14:59

İsminin gizli tutulmasını isteyen Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) yetkilisi, binlerce Afgan ve yabancının tahliye için akın ettiği Kabil Havalimanı'nda son yedi gün içinde en az 20 sivilin hayatını kaybettiğini söyledi.

Reuters haber ajansına açıklamalarda bulunan NATO yetkilisi, “Kabil havalimanı dışındaki kriz üzücü. Odaklanmış olduğumuz şey, tüm yabancıları mümkün olan en kısa sürede tahliye etmek” dedi. Yetkili, tahliyeler için sahada bulunan NATO güçlerinin, Taliban ile yaşanabilecek herhangi bir çatışmanın önüne geçmek adına Kabil Havalimanı'nın dış alanlarından uzak durduğunu da sözlerine ekledi.

'HAVALİMANI DIŞINDAKİ İZDİHAMDA 7 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ'

İngiltere’nin bir savunma sözcüsüyse havaalanı yakınında yaşanan bir izdihamda 7 Afgan’ın yaşamını yitirdiğini belirtti. İngiliz yetkili, “Düşüncelerimiz, Kabil’deki kalabalıklar içinde üzücü bir biçimde ölen 7 Afgan sivilin aileleriyle” açıklamasını yaptı, ancak söz konusu sivillerin ölümüne neden olan izdihamın nasıl çıktığına dair bilgi paylaşmadı. Yetkili, “Sahadaki koşullar son derece zorlu ancak durumu olabildiğince güvenli ve sıkı bir şekilde yönetmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” dedi.

TALİBAN: ABD BÜTÜN GÜCÜNE RAĞMEN HAVAALANINDA DÜZENİ SAĞLAYAMADI  

Bir Taliban sözcüsü ise, binlerce Afgan’ın tahliye edilebilmek için bekleyişte olduğu Kabil Havaalanı'nda yaşanan kaosun suçlusunun ABD olduğunu söyledi.

Reuters haber ajansına göre Taliban sözcüsü Amir Khan Mutaqi, “Amerika, bütün gücüne ve teçhizatına rağmen havaalanında düzeni sağlayamadı. Ülkenin her bir yanında sükunet hakim, fakat Kabil Havalimanı'na kaos hakim” açıklamasını yaptı.

Kabil’den tahliyelerin güvenli bir şekilde yapılabilmesi adına havalimanının güvenliği 4 bin 500 ABD ve 900 İngiliz askeri tarafından sağlanıyor. Havalimanı çevresinin kontrolü ise Taliban güçlerinin elinde.