JP Morgan'dan Türkiye tahmini: Merkez Bankası yeni bir faiz indirimine daha gidecek!

JP Morgan'dan Türkiye tahmini: Merkez Bankası yeni bir faiz indirimine daha gidecek!

ABD'li bankacılık devi JP Morgan'dan Türkiye ekonomisiyle ilgili çarpıcı bir tahmin geldi. Bankanın tahminine göre Merkez Bankası, yeni bir faiz indirimine daha gidecek.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun dün yaptığı toplantıda piyasadaki oynaklığı görmezden gelerek beklentiler doğrultusunda politika faizini 100 baz puan indirdiğini işaret eden JP Morgan, TCMB'nin yeni bir faiz indiriminin de sinyalini verdiğini savundu.

‘GÜÇLÜ BİR ENFLASYON ATALETİ OLUŞTURMASINDAN ENDİŞE EDİYORUZ’

"Merkez Bankası bir kez daha enflasyonda son dönemde yaşanan yükselişin arkasında arz taraflı 'geçici' faktörlerin olduğunu savundu ve politika faizini 100 baz indirerek yüzde 15'e çekti" ifadelerini kullanan JP Morgan, “TCMB'nin bu kararının talep öncülüğündeki fiyat baskılarının zayıf bir lira yoluyla yeni maliyet temelli baskılara yol açmasından ve daha güçlü enflasyon bekleyişleri yolu ile güçlü bir enflasyon ataleti oluşturmasından endişe ediyoruz" dedi.

‘TCMB SİNYALİ VERDİ, YİNE FAİZ İNDİRECEK’

Gerçekgündem’de yer alan habere göre kısa vadede son politika adımlarını ekonomik temellere oturtmanın çok zor olduğunu ifade eden JP Morgan, para politikası görünümü konusunda tahminler yapmanın da daha zor hale geldiğini vurguladı.

TCMB'nin yüksek enflasyon için geçici arz taraflı sıkıntıları suçladığını belirten JP Morgan, PPK kararı sonrası yapılan açıklamadaki ifadelerinin TCMB'nin faiz indirimlerine ara vermeden önce aralık ayında nihai bir faiz indirimi planladığına işaret ettiğini de öne sürdü.

 

DAHA FAZLA