Jeffrey: Türklerle daha fazla konuyu konuşmaya hazırız

James Jeffrey, "Türklerin endişelerini dinliyoruz. Onlara elimizden geldiğince cevap vermeye çalışıyoruz ve Türkiye’ye her düzeyde tek taraflı bir operasyonun hiç kimsenin güvenliğinde bir iyileşme sağlamayacağını açıkça belirttik" dedi.27-09-2019 22:46

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türklerle siyasi yönleri de olan askeri bir anlaşmamız var. Mültecilerin dönüşü dahil daha fazla konuyu konuşmaya hazırız” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, New York’ta basın toplantısı düzenledi. Jeffrey, ABD ile Türkiye'nin Kuzey Suriye'de ortaklaşa kumaya çalıştığı güvenli bölgeye dair açıklamalar yaptı.

Suriye hükümetinin hala askeri zafer kazanmayı hedeflediğini ancak baskı altında olduğu için Anayasa Komitesi’ni kabul ettiğini ve siyasi çözüme kapıları araladığını iddia eden Jeffrey, “Bu noktada sembolik ve bu yüzden baskıyı devam ettirmemiz gerek” dedi.

‘TÜRKLERİN ASKERİ SEÇENEĞİ VAR’

Türkiye'nin "güvenlik endişelerini" bütün tarafların "anladığını" vurgulayan Jeffrey, güvenli bölge çalışmasına ve Türkiye'nin itirazlarına dair şunları söyledi:

“Türkiye ile bu konuda bir süredir çalışıyoruz. Birçoğunuzun bildiği gibi 2014’te IŞİD karşıtı koalisyonun parçası olarak temelde YPG’li yerel güçlere destek vermek için Suriye’ye girdik, buraya daha sonra Arap savaşçıların da katıldığı SDG de dahil oldu ve çok etkiliydi. Suriye’nin kuzey doğusundaki insanlarla konuştuk, birçok grup var ve hepsi de öyle ya da böyle Türklerin endişelenmek için bir nedeni olduğunu anlıyor. Türklerin elbette askeri seçeneği var. Bunu, Afrin’de Cerablus’ta ve el-Bab’da yaptılar.”

Jeffrey, IŞİD’e karşı mücadeleyi sürdürmek ve Türkiye ile yerel güçlerin endişelerini gidermek için taraflarla güvenli bölge teklifini görüştüklerini söyledi. Jeffrey, buna YPG güçlerinin ve ağır silahların konum ve faaliyetlerine göre farklı mesafelere çekilmesinin de dahil olduğunu aktardı.

'TÜRKLER DAHA HIZLI HAREKET ETMEMİZİ İSTİYOR'

Türkiye ve ABD’nin ortak kara devriyesine başladığını ve 4 ortak helikopter uçuşunun gerçekleştirildiğini ifade eden Jeffrey, “Bu devam edecek ve genişleyecek. Bizce bu bir başarı. Elbette Türkler bu konuda daha hızlı hareket etmemizi istiyor, çünkü onların güvenlik çıkarları söz konusu ama sonuçta bence herkes iyi bir iş yapıyor” diye konuştu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İki hafta içinde buradan (güvenli bölge) bir sonuç çıkmazsa kendi hareket planlarımızı devreye sokacağız” açıklaması sorulan Jeffrey, şunları kaydetti:

“Türklerle siyasi yönleri de olan askeri bir anlaşmamız var. Mültecilerin dönüşü dahil daha fazla konuyu konuşmaya hazırız. Bu askeri anlaşmayı mümkün olduğunca dürüstçe ve hızlı bir şekilde uyguluyoruz. Herkes diğer tarafın daha hızlı hareket etmesini, daha iyi olmasını istiyor. Bu diplomatik ilişkilerde alışılmadık bir durum değil, ama yine de genel olarak memnunuz. Türklerin endişelerini dinliyoruz. Onlara elimizden geldiğince cevap vermeye çalışıyoruz ve Türkiye’ye her düzeyde tek taraflı bir operasyonun hiç kimsenin güvenliğinde bir iyileşme sağlamayacağını açıkça belirttik.”

GÜVENLİ BÖLGE HANGİ ALANLARI KAPSAYACAK?

Güvenli bölgenin hangi alanları kapsayacağı sorulan Jeffrey, şöyle devam etti:

“Detaylar üzerinde çalışılıyor ama birçok askeri prensip konusunda anlaşmaya varıldı. Güvenli bölgenin belirli derinliklerinden bahsedemem çünkü şimdilik bölgeden bölgeye kuzeydoğuda sadece üçte birini görüştük. Bunu üç bölüm halinde yapıyoruz ve şimdi sadece üçte birini yaptık. Bölgeden bölgeye şu ya da bu nedenle değişiyor ve buna üçüncü ülkenin askeri güçlerinin güvenliği ya da orada dolaşan diğer güçler de dahil. Faaliyete bağlı olarak, YPG’nin geri çekilmesi, ağır silahların çekilmesi, ABD-Türkiye ortak devriyesi ve hava hareketine bağlı değişken derinlikler var.”

Jeffrey, Menbic konusunda ise Türkiye ile farklı bir anlaşmaları olduğunu ve buna mültecilerin geri dönüşünün de dahil olduğunu söyledi.