Jeanette Epps, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda yaşayacak ilk siyah kadın oldu

Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilmesi planlanan ancak görevden alınan NASA astronotu Jeanette Epps, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda uzun süreli yaşayan ve çalışan ilk siyah kadın astronot olacak.30-08-2020 08:33

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), astronot Jeanette Epps'in bu hafta Boeing CST-100 Starliner uzay aracının mürettebatına katıldığını açıkladı.

Epps’in astronotlar Sunita Williams ve Josh Cassada ile birlikte ISS'de 6 ay yaşayacağı belirtilirken, Epps ise NASA’nın yaptığı duyurunun ardından yayınladığı videoda "İkisi de birlikte çalışmak için harika insanlar, bu yüzden görevi dört gözle bekliyorum" ifadelerini kullandı.

Böylece Epps, bir ilke imza atarak  Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) uzun süreli yaşayan ve çalışan ilk siyahi kadın astronot olacak. 

1992'de astronot Mae Jemison, uzaydaki ilk siyah kadın oldu. Mekik montaj uçuşları sırasında ISS’i altı Afrikalı Amerikalı astronot ziyaret etti ancak hiçbiri uzun süreli mürettebat üyesi olarak istasyonda kalmadı.