Japonya’dan DSÖ’ye çağrı: Salgın karşısındaki tutumunu gözden geçirmeli

DSÖ'nün koronavirüs salgını karşısındaki duruşu ile virüsün kaynağı ve yayılma şeklinin gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Katsunobu Kato, tarafsız ve bağımsız değerlendirme çağrısı yaptı.19-05-2020 10:55

Japonya Sağlık Bakanı Katsunobu Kato, bazı ülkeler tarafından Covid-19 salgınını başarılı bir şekilde yönetememekle eleştirilen Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) şeffaflık çağrısı yaptı. Örgütün düzenlediği değerlendirme toplantısına video konferans yoluyla katılan Kato, DSÖ'nün salgın karşısındaki tutumu ile virüsün kaynağı ve yayılma şeklinin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Tarafsız ve bağımsız bir değerlendirme gerektiğine vurgu yapan Kato, bundan sonraki süreç için ise Japonya'nın sağlam bir çıkış stratejisi uygulanması gerektiğine inandığının altını çizdi. Test kapasitelerini geliştirmek, sağlık sistemlerini güçlendirmek, aşı ve ilaç çalışmalarını desteklemenin önemine dikkat çeken Kato, ülkesinin pandemi ile mücadele kapsamında WHO ve ilgili kuruluşlara yaklaşık 280 milyon dolar katkı sunacağını da sözlerine ekledi.

TAYVAN ELEŞTİRİSİ

Kato, DSÖ'ye gözlemci statüsünde dahi katılmasına izin verilmeyen Tayvan'a yönelik uygulamayı eleştirdi. Pandemi sürecinde dünyanın her yerinden gelecek bilgi ve tecrübenin önemli olduğunu söyleyen Kato, salgınla mücadelede başarı gösteren Tayvan gibi coğrafyaların dikkate alınması gerektiğini ifade etti.

NE OLMUŞTU?

Japonya Başbakanı Shinzo Abe geçen hafta yaptığı açıklamada DSÖ'nün koronavirüs pandemisi karşısındaki ilk tepkisi hakkında soruşturma yapılması için çağrıda bulunacaklarının sinyalini vermiş, "Japonya, Avrupa Birliği (AB) ile birlikte adil, bağımsız ve kapsamlı bir inceleme yapılmasını önerecek" ifadelerini kullanmıştı.

DSÖ, Çin'in salgını başlangıç döneminde önleyebilecek kritik bilgileri dünya kamuoyundan sakladığına yönelik iddialarla birlikte "ihmal" eleştirilerinin hedefi olmuş, DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise suçlamaları reddederek virüsü siyasallaştırmama çağrısında bulunmuştu.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump’ta DSÖ’yü Çin yanlısı bir tutum sergilemekle suçlamış ve DSÖ’ye ABD tarafından sağlanan fonların kesileceğini açıklamıştı.