Japonya, Fukuşima'daki radyoaktif atık suyu okyanusa salıverecek

Santral işletmecisi TEPCI, atık suyu yasal standartlar çerçevesinde daha da sulandırarak, radyoaktivitesini düşürmeyi planlıyor.05-09-2021 08:49

Fotoğraf: Reuters

Japonya'da Fukuşima Dai-içi nükleer santralindeki radyoaktif özellikli işlenmiş atık suyun tahliye edilmesi için okyanusun altında 1 kilometrelik tünel inşa edilecek. Atık suyu yasal standartlar çerçevesinde daha da sulandırarak, radyoaktivitesini düşürmeyi planlayan santral işletmecisi Tokyo Electric Power (TEPCO), denizin altına inşa edeceği 1 kilometrelik tünel vasıtasıyla atık suyu Pasifik Okyanusu'na salıverecek.

Kyodo ajansının TEPCO kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Japon firma, atık suyun salıverilmesine yönelik santralin altından okyanusa doğru tünel kuracak. Tünel, Dai-içi santralindeki 5 numaralı reaktör yakınlarında deniz yatağındaki dip kayalar oyularak inşa edilecek ve doğu yönüne 1 kilometre boyunca uzanarak, avlanma yetkisi verilmeyen sahada, atık suyu denizle buluşturacak.

İnşaat için Nükleer Düzenleme Kurulu'na (NRA) yakın gelecekte resmen başvurması beklenen TEPCO, projeye ilk kazmayı gelecek yıl başında vurmayı planlıyor.

Merkezi hükümet, salıverilme sürecinin ise 2023 yılının bahar aylarından başlatılacağını açıklamıştı.

KOMŞU ÜLKELER TEPKİ GÖSTERDİ

Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, ülkenin kuzeydoğusunda 10 yıl önce meydana gelen deprem ve tsunamide hasar gören Fukuşima Dai-içi nükleer santralindeki atık suyun denize boşaltılacağını nisan ayında açıklamıştı.

Tokyo hükümetinin kararına komşu ülkeler Çin, Güney Kore ve Tayvan tepki gösterirken ABD "anlayışla karşıladığını", Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) ise desteklediğini açıklamıştı.