Jandarmanın mayınlı tarlaya sürdüğü mültecilerin cenazeleri morgda bekletiliyor

Haseke’den Mardin’e geçmek isterken jandarma tarafından mayınlı alana sürülen ve yaşamını yitiren 4 mültecinin cenazesi, aileleri sınırın diğer tarafında olduğu için alınamadı.14-10-2020 10:58

Suriye’nin Haseke ilinden Mardin’in Kızıltepe ilçesine geçmek isterken jandarma tarafından mayınlı bölgeye sürülen mülteciler yaşamını yitirmişti. Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’ın haberine göre, mültecilerin cenazeleri Kızıltepe Devlet Hastanesi morgunda tutulurken, otopsilerinde patlayıcı madde yaralanması sonucu hayatlarını kaybettikleri ve kimliklerinin tespit edilemediği belirtildi. Hayatını kaybeden mültecilerin bazı yakınlarının Hasekê’de oldukları ve cenazeleri almak için İnsan Hakları Derneği (İHD) ile irtibata geçecekleri de öğrenildi.

Türkiye’nin, Kuzey ve Doğu Suriye yönetimine yaklaşımı nedeniyle uzun yıllardır bölgede yaşanan patlamalar nedeniyle yaşamını yitirenlerin cenazeleri "Kimsesizler Mezarlığı"na defnediliyor. Cenazelerin, 20 Ekim’e kadar ailelerine teslim edilmemesi durumunda Kızıltepe’de bulunan "Kimsesizler Mezarlığı"na defnedilmesi bekleniyor.

NE OLMUŞTU

5 Ekim’de Hasekê’den Kızıltepe’ye geçmek isteyen 10 mülteciden 6’sının iltica etmesi jandarma tarafından engellenmiş, 1’i sınırı geçerek kayıplara karışmış, 3 mülteci de sınır bölgesindeki teller ile duvar arasındaki alanda kalmıştı. Jandarmanın bir mülteciyi diğer 3 mülteciyi bulması için darp edip, ayaklarının yakınına ateş ederek mayınlı alana gönderdiği iddia edilirken, yaşananlar sırasında mayınlı alanda meydana gelen patlamada 4 mülteci hayatını kaybetmişti. Olay sağ kalan mültecilerin sınır dışı edilmek istenmesi sırasında bir mültecinin savcıya anlattıkları ile ortaya çıkmış, olay ile ilgili soruşturma başlatılmıştı.