İzmir’de 5 bin yıllık arkeolojik sit alanına ‘RES’ yapılacak

İzmir’in Menemen ilçesinde bulunan 5 bin yıllık arkeolojik sit alanına Rüzgar Elektrik Santrali (RES) yapılmasına onay verildi.30-09-2020 14:41

Tarihi Tunç Çağı’na kadar dayanan Panaztepe arkeolojik sit alanına RES yapılması için gerekli imar değişikliği planı onaylandı. BirGün’de yer alan habere göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan (EPDK) 49 yıllığına üretim lisansı olan Çapar Elektrik A.Ş., İzmir Menemen’de RES kurmak için çalışma başlattı. 

5 adet türbinden oluşan ve toplamda 12,5 MW üretim kapasiteli. Santral türbinler, şalt ve idari merkezi ve yollar olmak üzere toplamda 14 hektarlık alan kaplayacak.

Panaztepe arkeolojik sit bölgesi içinde kalan Yantarla (Çakaltepe) Mevkii Planlama Alanı, İzmir II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 2009 yılında 3. Derecede Arkeolojik Sit Alanı olarak kabul edilmiş kurulun bölgede yaptığı inceleme sonrasında hazırladığı rapora göre, alan yüzeyinde antik döneme ait seramik, çatı kiremidi, tuğla parçaları, kaçak kazı çukurları ve muhtemel bir mezar olduğu belirtiliyor. Parselin çok sayıda arkeolojik kalıntının bulunduğu Yahşelli Köyüne de sınır olması dikkat çekiyor.