İzmir ve Denizli'de kadınlar kazanımlarına yönelik saldırılara tepki gösterdi

İzmir ve Denizli’de HDP’li kadınlar, kadınların kazanımlarına yönelik yapılan saldırıların artmasına karşı başlattıkları kampanyayı kamuoyu ile paylaştı.10-06-2020 00:01

İzmir ve Denizli'de HDP'li kadınlar, kadınların mücadele ederek elde ettikleri kazanımlara yönelik yapılan saldırıların artışına ilişkin kampanya başlattı. Denizli'de yapılan açıklamada konuşan Özkan, "AKP-MHP ittifakının normal kadın katliamıdır" dedi.

'BİZ KADINLAR SOKAKTA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ' 

HDP İzmir İl Kadın Meclisinin, kampanyaya dair Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde gerçekleştirmek istediği açıklamaya polis, kamu güvenliğini ileri sürerek izin vermedi.

Polisin engellemesine tepki gösteren HDP’li kadınlar, “Dün aynı alanda basın açıklaması yapıldı, pandemi sadece HDP’ye mi var? HDP'nin eylem ve etkinliklerine zaten hiçbir zaman müsaade etmediniz. Bugün engelleyin, yarın engelleyin biz kadınlar sokakta olmaya devam edeceğiz” dedi.

Ardından kadınlar HDP il binasında açıklama yaptı.

HDP İl Eş Başkanı Besriye Tekgür, bir hafta önce de açıklama yapmalarının engellendiğini dile getirerek, “Özellikle son günlerde kadınların yaşadıkları sorunları dile getirecek ve belirlenen 1 aylık programımızı açıklayacaktık. Engellemeler sadece HDP’ye uygulanıyor. Pandemi bir tek HDP’ye mi var? Bütün dünya basın açıklaması yaparken taleplerini dile getirirken HDP neden İzmir’de açıklama yapamıyor? İstiyorlar ki onlara biat edelim. Sesimizi çıkarmayalım ve evlerimizde oturalım. Biz hiçbir zaman korkmayacağız ve alanlarda olacağız” dedi.

'BİZ BU NORMALİ KABUL ETMİYORUZ'

HDP Kadın Meclisi Denizli'de bulunan Candoğan Parkı'nda yaptığı basın açıklamasında; "Biz bu normali kabul etmiyoruz" dedi. 

HDP Kadın Meclisi adına basın açıklamasını okuyan HDP Denizli İl Başkanı Hande Özkan, Türkiye ve dünyada kapitalizm nedeniyle kriz yaşandığını ifade ederek, "Kapitalizmin krizini aşmanın yolu olarak nefret söylemleri üreten, ırkçılığı örgütleyen, kadınların kazanılmış haklarına saldıran, işçi ve emekçilere daha fazla sömürü dayatan ırkçı-faşist, sağcı iktidarlar, Kovid-19 pandemisi döneminde uyguladıkları politikalarla ne kadar kadın, halk ve toplum karşıtı olduklarını bir kez daha göstermişlerdir" dedi. 

3 milletvekilinin, vekilliğinin düşürülmesine tepki veren Özkan, "Vekilliği düşürülen DTK Eş Başkanı ve Hakkari Milletvekilimiz Leyla Güven, yaşamını kadın ve Kürt halkının özgürlük mücadelesine adamış ve bu uğurda bedeller ödemiştir" şeklinde konuştu.

Açıklamasında "Ama ne yaparlarsa yapsınlar, kadınların öfkesini, ezilen halkların öfkesini dindiremiyorlar, dindiremeyecekler" diyen Özkan konuya ilişkin son olarak şöyle dedi:

"Onlar; erkek egemenliğinin bekasını, kapitalist sistemlerinin, kendi koltuklarının, Saraylarının bekasını esas alırken, biz kadınlar, kadınların eşitlik, özgürlük mücadelesini esas alıyoruz."

İktidarın, Kadın Meclisi, kadın kurum ve örgütlerinin yaptığı uyarılara rağmen, kadına yönelik şiddet için önlem almadığını vurgulaya Özkan, tam tersine, İstanbul Sözleşmesi’ni, 6284 sayılı yasayı neredeyse yürürlükten kaldırdığını, kadına yönelik şiddete karşı mücadele eden tüm kadın derneklerine ve kadın kurumlarına saldırdığını belirtti.

'AKP-MHP İTİFAKININ NORMALİ KADIN KATLİAMIDIR'

AKP-MHP iktidarının, “normalleşme” söylemine de eleştiri yapan Özkan şöyle konuştu:

"Beslendiği erkek egemenliği üzerinden 'normalleşme' adı altında yıllarca bin bir emekle, mücadele ederek elde ettiğimiz kazanımlarımıza gözünü dikmiş durumdalar. Biz kadınlar biliyoruz ki AKP-MHP ittifakının 'normal' dediği faşizmdir, cinsiyetçiliktir, kadın düşmanlığıdır. Onların 'normal'i, kadın katliamlarıdır, onların 'normal'i intihar adı altında kadınların yaşamlarını sona erdirmektir. Onların 'normal'i, Gülistan Doku’nun kaybedilmesi olayında gördüğümüz gibi, genç kadınlara yönelik polis, asker eliyle sömürge siyaseti uygulamaktır, katilleri korumaktır. Biz bu 'normal'i kabul etmiyoruz."

(Evrensel)