İzmir ve Antalya Onur Haftası programları açıklandı

İzmir ve Antalya Onur Haftası programı açıklandı. LGBTİ+'lar 17-23 Haziran tarihleri arasında "Yürümek yetmez, şehrin tamamını istiyoruz!" sloganıyla İzmir'de, 14-16 Haziran tarihleri arasında ise Antalya'da sokaklarda olacak.13-06-2019 19:55

İleri Haber

7. İzmir LGBTİ+ Onur Haftası ve 3. Antalya Onur Haftası'nın detaylı programı açıklandı. LGBTİ+'lar 17-23 Haziran tarihleri arasında "Yürümek yetmez, şehrin tamamını istiyoruz!" sloganıyla İzmir'de, 14-16 Haziran tarihleri arasında ise Antalya'da sokaklarda olacak. 27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi ise İstanbul için çağrı metnini yayınladı.

27. İSTANBUL LGBTİ+ ONUR HAFTASI

Onur Haftası Komitesi, 27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın çağrısını şu şekilde yaptı:

“LGBTİ+’ların birbirine yükselmesinden daha hızlı yükselen döviz karşısında eriyen Türk Lirası ve giderek kötüleşen Türkiye ekonomisi, 7’den 70’e Türkiye’de yaşayan herkesi etkiliyor. Bu durumdan da payını en çok alan LGBTİ+lar oluyor. Beldelerimizin* eridiği, piyasalardaki dalgalanmaların ruh halimizi sarstığı bu günlerde, 24-30 Haziran 2019 tarihlerinde gerçekleşecek 27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın temasını açıklıyoruz: EKONOMİ NE AYOL?

Seks işçilerinin, beyaz yakalıların, mavi yakalıların, öğrencilerin, işsizlerin, emeklilerin, kimi zaman emekli olma hakkına dahi çeşitli nedenlerle erişemeyenlerin ve hangi konumda olursa olsun tüm LGBTİ+’ların istihdam, eğitim ve yaşamın diğer tüm alanlarına adil bir şekilde katılması ve sendikal haklarının yasal güvence altına alınması; yaşanan krizin öncelenmesi gereken çözümlerindendir. LGBTİ+’ları kapsamayan tüm ekonomik “paketlere”, BAKIN BURASI ÇOK ÖNEMLİ, NAKKA** diyoruz.

27. LGBTİ+ Onur Haftası’nda, bizleri görmezden gelen ekonomik tartışmaları ve ezbere yapılan konuşmaları bir kenara bırakmak ve kendi sözümüzü hep beraber üretmek istiyoruz. Ekonomiden ne anladığımızı; krizin hayatlarımızdaki, bedenlerimizdeki, cinselliğimizdeki yansımalarını; krizin bizden aldıklarını ve alamadıklarını; dayanışmalarımızı, duygularımızı ve tüm bu krizden kurtuluşun alternatif yollarını İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nda konuşmaya, tartışmaya çağırıyoruz.

Hepimizin 27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası kutlu olsun!"

7. İZMİR LGBTİ+ ONUR HAFTASI

2013'te "Biz burada homofobiye çiğdem deriz!" sloganıyla ilk kez gerçekleşen İzmir Onur Yürüyüşü Komitesi, "İkili cinsiyet sisteminin yarattığı baskıcı her tür fobiye karşı, farklarımızla ve her şeye rağmen bir arada durmanın yollarını bulmak için" diyerek, LGBTİ+'ları çeşitli etkinliklerde konuşmaya, tartışmaya ve keşfetmeye çağırıyor.

Bir gelenek olarak daima pazar günü yapılan Onur Yürüyüşü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin 23 Haziran'da tekrarlanması üzerine, bu yıl 22 Haziran Cumartesi günü gerçekleşecek.

Onur Haftası Komitesi saat 18.00'da Eski Leman Kültür'ün önünde buluşarak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ne çağrı yapıyor.

PROGRAMDA NELER VAR?

İstanbul'da, Ankara'da ve son olarak ODTÜ'de yasaklanan yürüyüşlerin, LGBTİ+ hareketindeki önemini bir kez daha hatırlamak için, açılış gününde Onur Yürüyüşleri konulu fotoğraf sergisi yapılacak. 

Ocak ayında İzmir'de bir polis tarafından öldürülen trans kadın Hande Buse Şeker'in davası Onur Haftası'na denk geliyor. Organizsayon, 21 Haziran Cuma sabahı davanın takipçisi olmak için adliyede buluşmak üzere çağrı yapıyor. 

Biseksüel+ kimlikler üzerine bir görünürlük atölyesi ve interseks mücadelesinin nereye vardığı üzerine bir söyleşi gerçekleşecek. Bunun yanı sıra, Mülteci LGBTİ+'ların Deneyimleri, LGBTİ+'ların Barış Politikası ve Queer Vegan Söyleşisi düzenlenecek. 

Queer Oyuncak Atölyesi, erkeklik ve güç ilişkilerinin masaya yatırılacağıbir Erkeklik Atölyesi, Cinsel Oyuncak Yapım Atölyesi düzenlenecek.

Pazar günü ise yapılacak olan vegan piknik bu yılki etkinlikler arasında. 

3. ANTALYA ONUR HAFTASI'NDA NELER VAR?

BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği'nin düzenlediği 3. Antalya Onur Haftası ise 14 Haziran'da başlayacak ve 16 Haziran'daki Onur Yürüyüşü'yle son bulacak. 

-14 Haziran Cuma saat 14.00'te Avukat Ahmet Çevik, "Dünden bugüne LGBTİ+ hareketi"ni anlatacak. Ardından 14.40'ta Seda Kocabıyık ve Yelda Akbulak yürütücülüğünde şiddetsizlik atölyesi yapılacak. 15.30'da Yiğit Pertev'in moderatörlüğünde queer atölye; 16.50'de ise Ekrem Berk Bilginer'in moderatörlüğünde serbest kürsü yapılacak.

-15 Haziran Cumartesi etkinlikleri saat 10.00'da Filika Kafe Kaleiçi'nde queer kahvaltı ile başlayacak. Saat 13.30'da Çağdaş Gazeteciler Derneği'nde Gülser Kayır sunumuyla "Kadına ve LGBTİ+ Bireylere Yönelik Şiddet" oturumu; 14.20'de Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği'nden Gurbet Kabadayı sunumuyla "Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği" oturumu ve son olarak 15.00'te "Milk" filminin gösterimi ve Ömer Kaplan moderatörlüğünde söyleşi yapılacak.

16 Haziran Pazar: Onur Yürüyüşü gerçekleşecek. Antalya Onur Yürüyüşü, saat 17.00'de Kapalıyol Halkbankası önünden başlayacak ve Attalos heykeline kadar devam edecek.