İzmir Barosu'ndan yürüyüş çağrısı: Meslektaşlarımızla birlikte omuz omuza direneceğiz

İstanbul Barosu'nun ardından İzmir Barosu tarafından da yürüyüş çağrısı yapılırken, yurttaşlardan destek istendi. İzmir Barosu Başkanı Yücel, 'direneceğiz' vurgusunda bulundu.28-06-2020 13:02

AKP iktidarının baroların yapısını değiştirme çalışmaları sürerken, baskılara karşı baroların mücadelesi de devam ediyor. İstanbul Barosu'nun ardından İzmir Barosu tarafından da yürüyüş çağrısı yapıldı. İzmir Barosu Başkanı Avukat Özcan Yücel, ''Meslektaşlarımızla birlikte omuz omuza direneceğiz'' derken, yurttaşlara da çağrıda bulunarak destek istedi. 

İzmir Barosu'nun internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından yapılan çağrıda, ''Baroları bölme, savunmayı susturma projesine karşı hiçbir otoriteye, hiçbir güce teslim olmayacağımızı bir kez daha ifade etmek için tüm meslektaşlarımızı 29.06.2020 Pazartesi günü saat 19:00’da İzmir Barosu Merkez Binası önünden Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişine, sosyal mesafe kurallarına uygun olarak cübbelerimizle yürümeye çağırıyoruz.'' ifadeleri kullanıldı. 

'SİYASİ İKTİDAR SAHTE BİR GÜNDEM YARATMIŞ DURUMDA'

İzmir Barosu Başkanı Avukat Özkan Yücel, avukatların ve avukatlık mesleğinin çözülmesi gereken birçok sorunu olmasına karşın, siyasi iktidarın baroların seçim sistemine yönelik yapmak istedikleri düzenlemenin baroların ya da avukatların ihtiyacı değil, siyasi iktidarın ihtiyacı olduğunu ifade ederek, ''Siyasi iktidar sahte bir gündem yaratmış durumda. Baroların yapısını değiştirmek, çoklu baro yaratmak ve barolarda seçim sistemini kendi işine geldiği gibi kurgulamak için çalışma yapıyor'' dedi.

'ONLARIN SİYASET DEDİĞİ ŞEY HUKUKUN İŞLEMESİ'

“Biz bu çalışmanın arkasındaki gerçek niyetin farkındayız” diyen Yücel, baroların sürekli siyaset yapmakla suçlandıklarına dikkat çekti ve şöyle konuştu:

''Kadın cinayetlerinde mahkemelerde davalara müdahil olmak, İstanbul Sözleşmesi’nin hayata geçirilmesi için gerekli tedbirleri alın demek, Kaz Dağları’na, Hasankeyf’e, Türkiye’nin rant için talan edilen her doğa parçasına sahip çıkmak, işkence vakalarında işkencecilerin yargılanması için çaba göstermek, Çorlu’da yaşanan tren kazasında gerçek sorumluların bulunmasını istemek, Soma’da 301 insanımızı yerin metrelerce altına gömüp, kar için gerekli tedbirleri almayan faillerin yargılanmasını istemek, sandıklardan çıkan oylara sahip çıkabilmek için sandık güvenlik kurulları oluşturmak siyaset ise biz siyaset yapmaya devam edeceğiz. Çünkü onların siyaset dediği şeyi biz hukukun işlemesi ve adaletin sağlanması olarak algılıyoruz.''

'BAROLARIN BUGÜN YAPTIĞI, YURTTAŞLARIN HAKLARINI KORUMAKTIR'

Baroların yapısına yönelik müdahalenin bu bağlamda sadece avukatların değil aynı zamanda yurttaşların da sorunu olduğunu ifade eden Yücel, ''Barolara yapılmak istenen müdahale gerçekte yurttaşların hak ve özgürlüklerine yapılan bir müdahaledir. Bugün baroların mücadelesi yargının bağımsız kalan son ayağına sahip çıkma mücadelesidir. Baroların bugün yaptığı, her şeyden önce yurttaşların haklarını korumaktır. Biz hukuksuzluğa karşı meslektaşlarımızla birlikte omuz omuza direneceğiz. Bu zamana kadar yanlarında olduğumuz tüm yurttaşlarımızı da bu mücadelede yanımızda görmek en büyük arzumuzdur” dedi.