İzmir Barosu'ndan Valiliğe '20 kişi' tepkisi

İzmir Barosu'ndan Valiliğe '20 kişi' tepkisi

İzmir Barosu, Cumhuriyet Bayramı için düzenlenen yürüyüş için Valilik tarafından kurumlara bildirilen 20 kişi sınırına tepki gösterdi.

İzmir Barosu, bir açıklama yayınlayarak 29 Ekim günü Cumhuriyet Bayramı için düzenlenen yürüyüş için İzmir Valiliği tarafından kurumlara bildirilen 20 kişi sınırına tepki gösterdi.

Baronun açıklamasında “Bizler, İzmir Barosu Yönetim Kurulu olarak, Cumhuriyetimizin ilan edildiği bu önemli günün büyük bir coşku ve mümkün olan en geniş katılımla kutlanması gerektiğine inanmaktayız. 114 yıllık geçmişi ve birçok konuda ülkede öncü olan İzmir Barosunun seçilmiş yönetim kurulu olarak baromuza kayıtlı tüm meslektaşlarımızla beraber 29 Ekim günü tören alanında olma azminde olduğumuzu bildiririz” denildi.

'CUMHURİYETİ HALKTAN KAÇIRMANIZA İZİN VERMEYECEĞİZ'

Baronun açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Cumhuriyet Bayramı’nda Protokol Sınırlandırmasını Kabul Etmiyoruz, Bir Kez Daha Tüm Üyelerimizle Beraber Alanda Olacağız!” başlığıyla yapılan yazılı açıklamada ise İzmir Valiliği’nin 2018 yılında da benzer bir girişimde bulunduğu ifade edilerek “Şimdi anlıyoruz ki siyasallaşmış bürokratik zihniyet, geçen dört yıl içinde hiç değişmemiş ve milli bayramları yurttaşlardan kaçırabileceği düşüncesiyle İzmir Barosundan korteje katılmak üzere 20 kişilik liste yollamasını istemiştir. Bir kez daha tekrarlıyoruz: Cumhuriyeti halktan kaçırmanıza izin vermeyeceğiz!

Vazgeçmedik, biat etmedik, teslim olmadık. Cumhuriyet değerlerini, laik Türkiye Cumhuriyetini, hukuk devletini, insan hak ve özgürlüklerini korumaya devam edeceğiz. Aynı kararlılıkla, 29 Ekim 2022 tarihinde Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına Baromuz üyesi bütün meslektaşlarımızla birlikte, çok daha kalabalık ve çok daha coşkulu şekilde katılacağımızı tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz.”