İzmir Barosu'ndan 'çoklu baro' tepkisi: 'AKP Ak baroları yaratmak için yola çıktı'

Yapılan itirazlara ve eylemlere rağmen "çoklu baro" yasası AKP ve MHP ittifakı ile Meclis'te onaylandı. İzmir Barosu Başkanı Avukat Özkan Yücel marjinallik suçlamalarına ilişkin, "AKP iktidarı baroları bölüp parçalamak, 'Ak baroları' yaratmak için yola çıktı. Buna karşı barolarımızı savunmaya devam ediyoruz" dedi.09-07-2020 00:34

Tüm itirazlara ve yapılan tüm eylemlere rağmen "çoklu baro" yasası AKP ve MHP'nin elbirliğiyle TBMM Adalet Komisyonu'ndan geçti. "Çoklu baro" yasası bugün Meclis'te değerlendirilmeye başlandı. İzmir Barosu ise tepki göstererek Gündoğdu Meydanı'nda oturma eylemi yaptı.

Eylemde “Savunma susmadı susmayacak”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atan kitle "çoklu baro" sistemini protesto etti.

Evrensel'in haberine göre, İzmir Barosu Başkanı Avukat Özkan Yücel yaptığı açıklamada, “AKP iktidarı baroları bölüp parçalamak, 'Ak baroları' yaratmak için yola çıktı. Buna karşı barolarımızı savunmaya devam ediyoruz. Bizi marjinalleştirmekle suçluyorlar. Bundan anladığınız bu ülkenin bütün doğasına sahip çıkmaksa, çocuk istismarına hayır demekse, kadın cinayetleri son bulsun, İstanbul sözleşmesi uygulansın demekse, kayyum uygulamalarınız yerin dibine batsın demekse, demokrasi için sandıkları korumaksa emin olabilirsiniz hem İzmir Barosu hem de ülkenin tüm baroları marjinalleşmeye devam edecek. Çünkü baro olmak budur” dedi.

'İNSAN HAKLARINA SAHİP ÇIKAN BAROLAR VAR OLMAYA DEVAM EDECEK'

Yücel, "Kulağınıza küpe olsun diye söylüyorum; bu ülkede insan haklarına sahip çıkan, demokrasiye, hukuk devletine, cumhuriyet değerlerine sahip çıkan barolar var olmaya devam edecek” diyerek özgür ve demokratik bir ülke için mücadeleyi sürdüreceklerinin altını çizdi.