İzmir Barosu: Eşit, özgür ve demokratik bir yaşam ancak barış ortamında kurulabilir

İzmir Barosu, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik operasyonuna ilişkin “Eşit, özgür ve demokratik bir yaşam ancak ve ancak barış ortamında kurulabilir” dedi.11-10-2019 18:20

İzmir Barosu, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik operasyonuna ilişkin “Eşit, özgür ve demokratik bir yaşam ancak ve ancak barış ortamında kurulabilir” diyerek, hükümete harekatta daha fazla can kaybı yaşanmadan son verme çağrısında bulundu. 

İzmir Barosu Başkanlığı, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonuna ilişkin yazılı açıklama yaptı.  Yapılan açıklamada İzmir Barosu’nun tarihi boyunca “barışı” öncelediği belirtilerek, savaşa karşı çıkmanın tarihsel bir sorumluluk olduğu vurgulandı.

Baro tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

"İzmir Barosu tarihi boyunca BARIŞ'ı öncelemiş, savaşlara karşı çıkmıştır.
 
Savaşa karşı çıkmanın tarihsel bir sorumluluk olduğu düşüncesiyle, dün olduğu gibi bugün de diyoruz ki; 'Savaş insan onurunun, temel hak ve özgürlüklerin yok edilmesi, yıkım, açlık, sefalet demektir. Savaş, insanlığın geçmişten bugüne biriktirdiği maddi ve manevi değerlerin tahrip edilmesi demektir.'
 
Kuzey Suriye harekatının ilk gününde yaşamlarını yitiren şehitlerimiz ve siviller, savaşın ölüm, acı ve yıkımdan başka bir şey getirmeyeceğini ortaya koymaktadır.
 
Gelecek güzel günlerin yalnızca barışla mümkün olduğu ve yurttaşlarımızın barışı hak ettiği inancıyla; vatandaşlarımızın hayatın 'Her türlü tecellisinde ortak olduğu, birbirinin hak ve hürriyetlerine kesin saygı, karşılıklı içten sevgi ve kardeşlik duygularıyla ve 'Yurtta sulh, cihanda sulh' arzu ve inancı içinde, huzurlu bir hayat talebine hakları bulunduğunu' bir kez daha tüm kamuoyunun dikkatine sunuyor, eşit, özgür ve demokratik bir yaşamın ancak ve ancak barış ortamında kurulabileceğini anımsatarak, şehitlerimize ve sivillere Allahtan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyor, siyasi iktidarı daha fazla can kaybı yaşanmadan savaşa son vermeye çağırıyoruz."