İyidere’deki liman inşaatı, ‘adrese teslim ihale’ ile Cengiz İnşaat’a verildi

Rize’deki İyidere Lojistik Limanı’nı inşaatı ihalesi, herhangi bir duyuru yapılmadan özel davetli şirketlerle gerçekleştirildi.15-09-2020 08:44

 

Rize’nin İyidere ilçesinde yapılacak olan liman için 16 Temmuz’da gerçekleştirilen ihalenin sonuç ilanı 1 Eylül’de yayınlandı. Sözcü’de yer alan habere göre, yaklaşık maliyeti 1 milyar 719 milyon lira olan ihale, kanunun öngördüğü biçimde açık usul ile değil gizli bir biçimde, duyuru yapılmadan gerçekleştirildi. 1 milyar 370 milyon liraya AKP’ye yakınlığı ile bilinen Cengiz İnşaat ve Yapı ve Yapı İnşaat İş Ortaklığı aldı.

Sözleşmede, projenin 28 Ağustos 2020 – 11 Aralık 2023 tarihleri arasında bin 200 günde tamamlanması öngörüldü.

İKİ GÜNDE İKİ İHALE

Cengiz İnşaat, 16 Temmuz'da yapılan Rize İyidere Lojistik  Limanı ihalesinden 2 gün önce 14 Temmuz'da Karayolları Genel Müdürlüğü'nün bu yıl düzenlediği en büyük ihalelerden biri olan 953 milyon liralık Trabzon-Aşkale Yolu Zigana İkmal İnşaatı” ihalesini de kazanmıştı.

DENİZ DOLDURULACAK

Rize İyidere Lojistik Limanı, konteyner, genel kargo, kuru yük ve ro-ro gemilerine hizmet vermek üzere planlandı. Liman terminal sahası, deniz doldurularak oluşturulacak.