İYİ Partili belediye başkanına silahlı saldırı!

Trabzon'un Yomra ilçesinde, İYİ Partili Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’a sabah saatlerinde belediye binası önünde aracından indikten sonra, 5 metre mesafeden şüpheli bir kişi tarafından silahla ateş edildi11-06-2021 20:31

Trabzon'un Yomra ilçesinde, İYİ Partili Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’a silahlı saldırı düzenlendi. Bıyık'a makam aracından indikten sonra şüpheli bir kişi tarafından silahla ateş edildi. 

Trabzon'un Yomra ilçesinde, İYİ Partili Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’a sabah saatlerinde belediye binası önünde aracından indikten sonra, 5 metre mesafeden şüpheli bir kişi tarafından silahla ateş edildi. Şüphelinin silahından çıkan kurşunlardan 4'ü belediye binasına, biri de bankamatiğe isabet etti.

‘AZMETTİRİCİNİN YAKALANDIĞINI DUYDUK’

Saldırıya ilişkin Cumhuriyet’e konuşan Bıyık, saldırının siyasi bir boyutu olduğunu düşünmediğini, daha çok kişisel menfaat dolayısıyla gerçekleştiği ihtimali üzerinde durduklarını söyledi. Bıyık, “Trabzon Valiliği açıklama yapacak diye bekliyoruz. Azmettiricinin yakalandığını duyduk" dedi.

AKŞENER: TÜRKİYE KABİLE DEVLETİ HALİNE DÖNER

Zonguldak'ın Gökçebey ilçesindeki ziyaretleri esnasında konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İYİ Parti Genel Başkanı Akşener de şunları söyledi:

"Asıl sorgulanması gereken budur. Bu tür olaylarda faillerin bulunup, 'Bu nedir'in cevabının alınamayacağı bir Türkiye'de yaşıyoruz. Benim evim basıldı, failleri beraat etti. Sayın Kılıçdaroğlu lince uğradı, failleri beraat etti. Şimdi böyle bir Türkiye'de Yomra Belediye Başkanımızın hem de kurşunla karşılaşması çok çok vahim bir hadisedir. Allah korumuş, canına bir şey olmamış. Herkes adına ve İYİ Parti Genel Başkanı olarak söyleyeceğim şudur; bir eski içişleri bakanı olarak hem hakimlere hem savcılara hem kolluk güçlerinin yöneticilerine, siyasilere sesleniyorum. Her bir vukuat, linç, baskın, haksızlık hukuki olarak ortada bırakıldığı zaman, takipsizlik verildiği, hiçbir hukuki ceza verilmediği zaman yarın insanlar sokakta gezemez hale gelir ve nitekim öyle. Bir başka şey daha olur, bu devran döndüğü zaman bu konunun arkasında durup hukuku işletmeyenler, benzer durumlarla karşı karşıya kalırlar. Türkiye kabile devleti haline döner. Dolayısıyla devlet insanlığının, devleti yönetmenin ciddiyetinin önde olması gerekiyor. Ben bugün Türkiye'yi yönetenlere sesleniyorum. Bu tür olayların önünün kesilmesi için yapanın yanına kar kalmaması gerekiyor."

GÖZALTINA ALINDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yomra Belediye Başkanı'na yapılan silahlı saldırının azmettireni ve zanlısının silahıyla birlikte, emniyet güçleri tarafından yakalanarak gözaltına alındığını açıkladı.

Bakanı Soylu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Trabzon'da bu sabah, Yomra Belediye Başkanı'na yapılan silahlı saldırının azmettireni de, zanlısı da silahıyla birlikte, emniyet güçlerimiz tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Saldırıya uğrayan Yomra Belediye Başkanı Sn. Mustafa Bıyık'a geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.