İYİ Parti'den kayyumlara destek

İçişleri Bakanlığı’nın üç büyükşehrin belediye başkanını görevden uzaklaştırması gündemiyle toplanan İYİ Parti Başkanlık Divanı’ndan açıklama geldi.21-08-2019 11:43

İYİ Parti Başkanlık Divanı, İçişleri’nin Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarını görevden uzaklaştırması ve yerlerine kayyum ataması gündemiyle toplandı.

Toplantının ardından Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu açıklama yaptı. 

"MESULİYET BİZZAT İKTİDARINDIR"

İdarenin bazı eylemleri terör ve teröre destek verenlere gerekli ceza verilmesi şeklinde beyan edilmişse, yapılan idari işlemler doğruluk karinesi ile hukuku sarsmayacak şekilde yapılmalıdır. Eğer bazı belediye başkanları görevden alınmasına sebep olan olaylar son beş ay içinde gerçekleşmişse bunun somut ve hukuki argümanlarla halka açıklamak iktidarın görevidir. İyi hal kağıdı verdiğiniz, seçmen listelerinde ilan ettiğiniz, seçimde propaganda fırsatı tanıdığınız malum adayların, kazananlarına mazbata verip, 4 ay sonra görevden uzaklaştırma iradenizi millete izah etme mesuliyeti bizzat iktidarındır.

Suriye’nin kuzeyinin, ‘Kuzey Suriye’ olma tehlikesinin vatanımızın bütünlüğünü, milletimizin birliğini tehlikeye atan önemli bir merhalede olduğunu gözlemlemekte, bu gelişmelerin sonuçlarını hassasiyetle takip etmekteyiz. Kaygımız, güney sınırlarımızdaki gelişmelerin, sonuçlarını oyuncuların stratejik tanımlanmış hedefleri doğrultusunda hareket etmeye devam etmekte oluşları ve iktidarında beyanlarını aksine maalesef Fırat’ın doğusunu hedef alan malum bir senaryonun figüranı olmasının kaygıları ile bu cümleleri kuruyoruz. Oysa ki terörle mücadelenin en önemli merhalesi, içerdeki amansız takip kadar sınırlarımızın hemen yanı başında kurulacak bir uydu devletin kurulmasına müsaade etmemektir.

"SORUMLULUKLA HAREKET ETMEK DURUMUNDAYIZ"

Biz İYİ Parti olarak ülkemizin bugününe ve geleceğine sahip çıkmak adına sorumlulukla hareket etmek durumundayız. Bu anlayışla Türkiye’de, devletimizin ve milletimizin hukukun üstünlüğünün teminatı altında yüksek kaliteli bir demokrasinin güçlü bir ekonomiyle dünyayla rekabet edebilecek bir düzeye erişmesi için alın terimizi dökeceğiz. Ülkemizde her geçen gün yaşanan hadiseler, bize kendimizden başka tutunacak bir dalımızın olmadığını gösteriyor. 82 milyonun bir birine kardeş, bir ve beraber edecek yeni bir yönetim anlayışına ihtiyaç vardır. İYİ Parti, böyle bir gaye için hazır olup çaba göstermektedir."