İyi Parti'den açıklama: 'Meral Akşener'i aday göstereceğiz'

İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray düzenlediği basın açıklamasında "Ortak kararla Meral Akşener'i aday göstereceğiz" dedi.23-07-2018 12:43

İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray, olağanüstü kurultayda ortak imza ile Meral Akşener'i genel başkan adayı olarak göstereceklerini açıklarken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kurultayla ilgili açıklamalarına ise, "Sayın Bahçeli, en son konuşacak kişidir" yanıtını verdi.

Basın toplantısı düzenleyen İYİ Parti Sözcüsü Çıray, kurultay kararı alan ve aday olmayacağını açıklayan Meral Akşener'i yeniden aday gösteceklerini duyurdu. Çıray, kongrenin ağustos ayında yapılacağını açıkladı.

'ORTAK KARARLA MERAL AKŞENER'İ ADAY GÖSTERECEĞİZ'

İyi Partili Çıray, "Ortaya çıkan yeni rejimde yeni siyasetin nasıl olacağı konusunda fikir alışverişi yapılan bir toplantı yapıldı. Son günde serbest konuşma içerisinde yönetime eleştiriler ve takdirler söylendi. Sayın Genel Başkan, Türk siyasi tarihinde pek az görülen bir sorumlulukla olağanüstü büyük kurultay çağrısı yaptı ve tüzüğün kendisine verdiği yetkiyle bu kararı aldı. Bu kararın Türkiye demokrasisi için bir dönüm noktası olmasını diliyoruz. Daha sonra bir tweet atarak aday olmayacağını belirtti. Bu kendi kararıdır. En alt kademeden en üst kademeye kadar başka bir irade ortaya çıktı. Bu irade de hepimizin ortak imzaları ve teklifleriyle ilk yapılacak kongrede genel başkan adayı gösterilmesidir. Bu bizim ortak kararımızdır. Büyük kurultayı ağustos ayı içerisinde yapma kararı alınmıştır" diye konuştu.

'BAHÇELİ'NİN AÇIKLAMALARINI SITMA NÖBETİ OLARAK GÖRÜYORUM'

Çıray, MHP'li Devlet Bahçeli'nin 'Hanımefendi ikna edilmeli' açıklamalarına ilişkin olarak, "MHP'ye saygı duyuyoruz, Bahçeli'nin bu açıklamalarını da sıtma nöbeti olarak görüyorum. Sayın Bahçeli, en son konuşacak kişidir. Birisi kongre çağrısı yapar, birisi kongreden korkar. Herkes kendi işine bakmalı. Bizim bir terbiyemiz var, başka partilerin iç işlerine karışmayız" ifadesini kullandı.