İYİ Parti ve SP ‘doğal ittifak’ yapacak: 'İlkeler bazında ittifak sağladık'

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray Cumhurbaşkanlığı seçimi için “Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile ilkeler bazında anlaştık. Genel seçimlerde de işbirliği mümkün” dedi.10-04-2018 08:19

AKP ve MHP, “Cumhur İttifakı” adıyla 2019 seçimleri için işbirliği yaparken, ittifak meselesine ilişkin bir açıklamada İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray'dan geldi.

İKİ LİDERİN GÖRÜŞMESİNİ ANLATTI

Sözcü’den Emin Özgönül’ün haberine göre Aytun Çıray, İYİ Parti lideri Meral Akşener ve SP lideri Temel Karamollaoğlu görüşmesini hatırlattı ve “Parlamenter sistem ve yeni anayasa konusunda ilkelerimiz uyuşuyor” diye konuştu.

‘İTTİFAK GÖZÜKÜYOR'

Çıray, 2019 için muhtemel ittifakı “Seçimlerde doğal bir ittifak olacaktır” sözleriyle ifade etti. Çıray, ilkeler bazında anlaşma sağlandığını belirterek başkanlık seçimlerinde 2. turda Saadet Partisi (SP) ve Demokrat Parti (DP) ile ittifak gözüktüğünü vurguladı. “Genel seçimlerde de bir işbirliği mümkün” diyen Çıray, şunları söyledi: “Bizim Başkan adayımız Sayın Meral Akşener, bunda hiçbir tereddüt yok. Seçimde 2. tura kalacağımıza da eminiz. Yaptırdığımız anketlerden, kamuoyu yoklamalarından, saha çalışmalarından da bu çıkıyor.”

İKİNCİ TURDA OLMALI

“Düşüncemiz ise herkesin birinci tura kendi adayı ile girmesi. Daha önce yaşanan Ekmeleddin İhsanoğlu deneyiminden de görüldüğü gibi ilk turda ittifak sonuç vermiyor. İttifak ikinci turda olmalı. Biz bugünden ilkeler bazında ittifak sağlamış durumdayız. Başkanlık seçimlerinde 2. turda Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile doğal bir ittifak görünüyor. Saadet Partisi Genel Başkanı Sayın Temel Karamollaoğlu bizi ziyaret ettiğinde ilkelerimizin uyuştuğunu gördük.”

‘ANAYASA VE GENEL SEÇİMLERDE DE İŞBİRLİĞİ MÜMKÜN’

“Bunlar arasında en önemlisi Türkiye'nin parlamenter sistemi yeniden ihya etmesi. Parlamenter sisteme uygun yeni bir anayasa yapılması ve buna sivil toplum kuruluşlarıyla anayasa hukukçularının da dahil olması. Yeni anayasanın da en az yüzde 60 ile kabul edilmesi. Yol haritası ve ilkeler bazında anlaşma sağlandığı ve anayasa ile parlamenter sistemde mutabakat oluştuğu için Başkanlık seçimlerinde 2. turda SP ve DP ile doğal bir ittifak olacaktır.

Genel seçimlerde de bir işbirliği mümkün. Ancak bunu hayata geçirmek için henüz erken.”