İttifak sarsılıyor

Erdoğan’ın MHP ile yerel seçimde de ittifak yapılacağı konusu AKP’de ‘imkânı görünmüyor’ biçiminde değerlendiriliyor.17-09-2018 06:28

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yerel seçimde ittifak konusunu sık sık gündeme getirmesine karşın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın söylemleri ise “İmkân olur mu bakacağız, ihtiyaç hasıl olursa MHP ile ittifak yaparız” şeklinde. AKP kulislerinde, yerel seçimin dinamiklerinin genel seçimden farklı olduğu, yerel seçimde ittifak yapmanın büyük zorlukları olduğu ifade ediliyor.

‘İTTİFAK BU KOŞULDA ZOR’

Hem yerel yönetimlerde, hem de ülke yönetiminde 16 yıldır iktidarda olan bir partinin ittifak gerekçesiyle bir ilde aday çıkarmamasının sıkıntı yaratacağını düşünen bazı AKP yöneticileri, “İttifak olması bu koşularda oldukça zor. İttifak olsa da parti kendi adayını çıkarır” görüşünü dile getiriyor.

ARTILARI VE EKSİLERİ HESAPLANIYOR

AKP ’de bir yandan yerel seçime ilişkin aday belirleme kriterleri, bölge ve il dengeleri ile dinamikleri belirlenerek strateji geliştirilmeye çalışılırken, bir yandan da MHP ile ittifak yapılıp yapılamayacağı, ittifakın artıları ve eksileri değerlendiriliyor.

AKP içinde MHP ile ittifak yapılabileceğini savunanların yanı sıra yerel seçimin genel seçimden farklı olduğunu kaydederek, ittifakın zor olduğu değerlendirmesini yapanlar da bulunuyor. Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre ittifakın zor göründüğünü ifade eden parti yöneticilerinin ‘endişeleri’ şöyle:

16 yıllık iktidar aday göstermemezlik yapamaz: 16 yıllık bir iktidar partisinin ittifak gerekçesiyle bir ilde belediye başkanı adayı göstermemesi doğru olmaz.

Yerel seçimin dinamikleri farklı: Yerel seçim, genel seçimden çok farklı. Genel seçimde adaylar ve parti teşkilatları arasında yaşanan sıkıntı, yerel seçimde kat kat artarak ortaya çıkacaktır.

Zaten sayı artar: 24 Haziran seçimlerine göre 2014 seçimlerinde alınan 48 belediyenin sayısı doğru aday, seçim kampanyası ve strateji ile zaten artırılabilir. 30 büyükşehirden 26’sı, 41 ilin de 37’si MHP ile ittifak kurulmadan da alınabilir. MHP ile genel seçimde yapılan ittifak, Cumhurbaşkanlığı seçiminde partiyi amacına ulaştırdı, ancak milletvekili seçiminde partinin aleyhine oldu. Yerel seçimde de benzer bir sonuç ortaya çıkabilir.

MHP kendini koruma derdinde: MHP’nin ittifak ile yapmak istediği, 2014’te aldığı belediyeleri yeniden kazanmak ve bunun gerisine düşmemek. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin daha Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmeden, eğer olursa nasıl bir ittifak formülü üzerinde uzlaşılacağı belli olmadan bazı illerde belediye başkan adaylarının adlarını açıklaması dikkat çekiyor.