İttifak çok önce başlamış

AKP ile MHP’nin 16 belediye başkanının yeniden seçimi, başkanlık sistemi ve yereldeki işbirliğinin çok önceden başladığı ortaya çıktı.



15-01-2018 07:51

AKP ile MHP’nin kritik yerler dahil 16 belediye başkanının yeniden seçiminde birbirlerine destek verdiği ortaya çıktı. ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni içeren Anayasa değişikliğinde ortak hareket eden AKP ve MHP’nin işbirliği o tarihten bu yana sürüyor. 2019’da yapılacak seçimlerde ittifak yapmayı planlayan iki parti, 6 kişilik komisyon kurarak, ittifak konusunda çalışmaya başladı.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, 2017 başından itibaren belediyelerde örtülü bir ittifak yapılıyor. Bu işbirliğinin Osmaniye’nin Cevdetiye beldesinde yapılan seçimden bu yana 16 kez gerçekleştiği belirtildi. Cevdetiye Belde Belediye Başkanı’nın vefatının ardından, belediye meclisinde seçim yapıldı. AKP’li üyeler MHP’li yeni başkanı destekledi. Düzce, Adana Ceyhun, Ankara ve İstanbul’un ilçelerindeki seçimlerde de işbirliğinin devam ettiği öğrenildi. Herhangi bir sebeple boşalan yerleşim yerlerinde, belediye meclis üye sayısı nedeniyle, aynı partili adayın seçilmesine kesin gözüyle bakılırken, özellikle MHP’deki bölünmüşlük nedeniyle zaman zaman zorluklar yaşandığı ve AKP’nin eksik oyları tamamladığı belirtildi. Bazı ilçelerde ise yerel çekişmeler nedeniyle direkt destek verilemese de AKP ve MHP’lilerin, oylamaya katılmayarak veya boş oy vererek, ittifaklarını sürdürüldüğü kaydedildi.

ERDOĞAN’I GİTTİĞİ YERLERDE MHP’LİLER KARŞILIYOR

Parti yönetiminin de, yerelde yapılan bu işbirliğini desteklediği ifade ediliyor. Son olarak, AKP ve MHP milletvekilleri kendi seçim bölgelerine gittiklerinde, diğer partinin il teşkilatlarını da ziyaret etmeye başladığı ifade edildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ziyarete gittiği illerde, MHP’li il yönetimleri tarafından karşılandığı, AKP’nin Elazığ kongresine MHP il yönetiminden temsilcilerin de katıldığı öğrenildi.