İtfaiyecilerden Çipras'a tepki: Kundaklama değil, ihmal!

Yunanistan hükümetinin en az 74 kişinin hayatını kaybettiği yangında kundaklama şüphesine itfaiyecilerden itiraz geldi.25-07-2018 19:54

En az 76 kişinin yaşamını yitirdiği yangının yasını tutan komşu Yunanistan, bir yandan da facianın nasıl bu boyutlara geldiğini tartışıyor. Ülkenin saygın gazetelerinden Kathimerini, Başbakan Aleksis Çipras’ın ‘kundaklama’ iddiasına karşı çıkarak, devlet mekanizmasının hazırlıksız yakalandığını ve acil durum planı olmadığını yazdı.

‘BAŞKA BİR YANGINLA UĞRAŞIYORLARDI’

Kathimerini’ye konuşan itfaiyeciler, Yunan hükümetinin ülkeyi istikrarsızlaştırmayı amaçlayan bir kundaklama yaşandığı yönündeki tezine karşı çıktı. İtfaiyeciler, Pendeli Dağı’nın doğu yamacında çıkan yangını bir ‘mega yangın’ olarak niteledi; alevlerin özellikle yanıcı olan çam ağaçlarını sardığını ve güçlü rüzgar nedeniyle hızla yayılarak sahil bölgesine ulaştığını söyledi. Gazeteye isim vermeden konuşan itfaiyeciler, bu sırada itfaiye ekiplerinin ve helikopterlerin Kineta bölgesinde bir başka yangına müdahale etmesi nedeniyle esas yangın için geç kalındığını belirtti.

‘AYNI ANDA 10 YANGIN ŞAŞIRTICI DEĞİL’

Kathimerini, deneyimli itfaiyecilere dayanarak, en az 74 kişinin ölümünden bir acil durum planı olmamasını, ilgili kurumlar arasında da koordinasyon sağlanamamasını sorumlu tuttu. İddiaya göre, devlet mekanizması, Attika bölgesinde mevsimsel koşullar nedeniyle en üst seviyede olan yangın uyarısını dikkate almadı. İtfaiyeciler, ‘yangın mevsimi’nde, Attika bölgesinde aynı anda 10’dan fazla yangın çıkmasının sıradışı olmadığını söyledi; büyük yangının elektrik direklerinden çıkan kıvılcımla başladığına dair medyada fazla yer verilmeyen tanıklıklara dikkat çekti.

‘TASARRUF YÜZÜNDEN MÜDAHALE YETERSİZ KALDI’

Bölge halkı ise itfaiyenin müdahalede geciktiği eleştirisi getiriyor. Gazete Duvar'ın haberine göre ekonomik kriz nedeniyle itfaiye kurumunda tasarrufa gidildiği, facianın bu nedenle önlenemediği de konuşulan iddialar arasında.