İtalya'da bir mağarada fosilleşmiş 9 neandertal kalıntısı bulundu

İtalya'da bir mağarada tamamının yetişkin erkeklere ait olduğu düşünülen fosilleşmiş 9 neandertal kalıntısı keşfedildi.09-05-2021 08:38

İtalya'nın Roma ve Napoli şehirleri arasında bulunan Guattari Mağarası'nde 9 neandertalin fosilleşmiş kalıntıları bulundu.

İtalyan Kültür Bakanı Dario Franceschini bunun tüm dünyada yankı uyandıracak olağanüstü bir keşif olduğunu söyledi.

Tamamının yetişkin erkeklere ait olduğu düşünülen kalıntılardan bir tanesinin genç olabileceği tahmin ediliyor.

Euronews'te yer alan habere göre, bakanlıktan yapılan açıklamada 8 kalıntının 50 bin ila 68 bin yıllık olabileceği belirtilirken sonuncusunun 90 bin ila 100 bin yıl öncesine kadar gidebileceği ifade edildi.

Daha önce aynı mağarada bulunan diğer iki kalıntı ile birlikte sayının 11'e ulaştığı vurgulayan bakan, son keşiflerle mağaranın neandertal tarihi için dünyadaki en önemli merkezlerden biri haline geldiğini belirtti.

Kazı çalışmalarını yürüten ekibin lideri Francesco Di Mario, bulguların bölgede neandertal nüfusunun oldukça yüksek olabileceğini gösterdiğini aktardı.

'İNSAN EVRİMİNDE TEMEL BİR SAFHA'

Antropoloji Direktörü Mario Rubini, neandertallerin insan evriminde çok temel bir safha olduğunu, bir türün başlangıcını temsil ettiğini ve ilk insan toplumu olarak bahsedilebileceğini vurguladı.