İtalya Cumhurbaşkanı’ndan AB’ye Afgan tepkisi: ‘Gelmesinler demek yakışmıyor’

AB’nin Afganlar ile dayanışma gösterdiğini ama bir yandan da ‘orada kalsınlar, buraya gelmesinler’ tavrına tepki gösteren İtalya Cumhurbaşkanı Mattarella, “AB'nin değerlerine ve tarihi rolüne yakışmıyor" dedi.30-08-2021 14:08

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Afganistan konusunda Avrupa Birliği’ni (AB) ve Avrupa’ya Afgan sığınmacı gelmesini istemeyenlere tepki gösterdi.

Mattarella yaptığı konuşmada "Bugünlerde AB'de sağdan soldan gelen sesler çok rahatsız edici: Özgürlüklerini ve haklarını kaybeden Afganlarla dayanışma mesajı veriliyor ama 'Orada kalsınlar, buraya gelmesinler, gelirlerse kabul etmeyiz’ deniliyor. Bu, AB'nin değerlerine ve tarihi rolüne yakışmıyor" dedi.

AB’nin dış politika ve ortak savunma alanlarında etkisiz kalmasını da eleştiren Mattarella, Afganistan’da yaşananların da bu "düşük etki kapasitesini ve olayların dışında kalma halini" gözler önüne serdiğini vurguladı.

Mattarella, "Acilen ortak savunma ve dış politika araçlarının tesis edilmesi şarttır. NATO elbette önemli ama bugün AB’nin dış politika ve savunma alanında daha büyük varlık kapasitesine sahip olması gerekiyor" diye konuştu.