İtalya AB’ye sınırlarını açıyor

İtalya'da hükümet, koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan önlemlerin azaltılmasıyla 3 Haziran'dan itibaren ülkenin sınırlarını AB ülkelerine açılacağını duyurdu.16-05-2020 16:48

Koronavirüs(COVID-19) tedbirleri kapsamında  yaklaşık 3 aydır acil durum içindeki İtalya, virüsün yayılmasını önlemeye yönelik tedbirleri gevşetmeye devam ediyor.

Başbakan Giuseppe Conte başkanlığında dün toplanan bakanlar kurulu, sabaha karşı ülkede Covid-19 tedbirlerinin gevşetilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Buna göre İtalya, 3 Haziran'dan itibaren sınırlarını açacak ve ayrıca epidemiyolojik olarak risk içermeyen ülke ya da bölgelerden gelenlere 14 günlük karantina uygulamasını kaldıracak.

İtalyan basınında, 3 Haziran’dan itibaren AB ve Schengen Bölgesi ülkelerine karantina uygulanmadan sınırların açılacağı belirtildi. İtalya’nın AB dışındaki ülkelere seyahat durumunun halihazırda Birlik dış sınırlarını 15 Haziran’a kadar kapatan AB kararına bağlı olduğu ifade edildi.

3 Haziran’da dış sınırların açılmasına ilaveten ülkede mart ayından beri kısıtlanmış olan bölgeler arası seyahate de izin verilecek.

MAĞAZA VE RESTORANLARIN AÇILIŞ TARİHİ ÖNE ÇEKİLDİ

Diğer yandan, açıklamada, daha önce 1 Haziran olarak duyurulan restoran, kafe ve ibadethanelerdeki açılış tarihinin öne çekildiği belirtildi.
Kilise, cami, sinagog gibi ibadethaneler, mağazalarla 18 Mayıs'tan itibaren sosyal mesafe ve hijyen kuralları çerçevesinde yeniden faaliyete geçecek.

Uzun bir süre koronavirüs salgının dünyadaki merkez üssü olan İtalya’da, 31 bin 610 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. İtalya, ABD ve İngiltere’nin ardından salgında en fazla can kaybı yaşayan ülke konumunda. Ülkede şu ana kadar 223 bin 885 de vaka tespit edildi.