İsveç'te dilencilere 21 Euro'ya lisans alma şartı getirildi

İsveç'in Eskilstun şehrinde dilenciler 21 euro ödeyerek lisans alabilecekler. Lisans almayan dilencilere ise 342 euro para cezası kesilecek.05-08-2019 18:17

İsveç'in güneyindeki Eskilstun şehrinde dilenciler için 21 Euro (yaklaşık 130 lira) ödeyerek lisans alma şartı getirildi. Eskilstun'da sokakta dilenmek isteyenlerin 3 aylık izin almasını zorunlu kılan uygulama doğrultusunda gerekli evrakları bulunmayan kişilere 342 Euro (2 bin 108 lira) para cezası kesilecek.

Dilenmek isteyen kişilerin gerekli evrakları internet üzerinden ya da polis merkezlerine giderek doldurulabileceği ifade edildi. Yeni uygulama, şehirde ay başında yürürlüğe girdi.

'YENİ SİSTEM SÖMÜRÜYÜ ARTTIRACAK'

Belediye meclis üyesi Jimmy Jansson, yerel medyaya yaptığı açıklamada, uygulamanın dilenciliği zorlaştırmayı hedeflediğini belirtti. Uygulamayı eleştiren sivil toplum kuruluşları, bunun dilenmek için Romanya ve Bulgaristan gibi ülkelerden gelen muhtaç durumdaki insanları daha da savunmasız hale getireceğini belirtti. Guardion gazetesinde yer alan habere göre, Stadsmission yardım kuruluşu çalışanı Tomas Lindroos, yeni sistemin sömürüyü artıracağını ve bölgede faaliyet gösteren çetelerin, dilencileri istismar edebileceği endişesini dile getirdi.

ŞİMDİYE KADAR 8 LİSANS VERİLDİ

İsveç Yüksek Mahkemesinin aralık ayında Vellinge kasabasında uygulamaya başlanan yasak kararını onaylamasının ardından bazı İsveç kasabalarında izinsiz dilencilik yapmak yasaklanmıştı. İsveç devlet kanalı SVT'nin haberine göre, Eskilstun'da uygulama çerçevesinde şimdiye kadar 8 lisans verildi.