İsveç de Türkiye'ye silah satışını durduran ülkeler arasına eklendi

Türkiye’ye silah satışını durduran ülkelerin sayısı 9’a yükseldi. İsveç de Türkiye’ye yapılan silah ve askeri malzeme satışlarını durdurma kararı aldı.16-10-2019 18:00

Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıların ardından Türkiye’ye silah satışını durduran ülkelere İsveç de eklendi. Daha önce Finlandiya, Norveç, Hollanda, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve Kanada Türkiye’ye silah satışının durdurulduğunu açıklamıştı. İsveç ile birlikte Türkiye’ye silah satışını durduran ülkelerin sayısı 9’a yükseldi.

Ülkede silah ihracına karar veren Stratejik Ürünler Müfettişliği (IPS), Türkiye’ye yapılan silah ve askeri malzeme satışlarını derhal durdurma kararı aldığını açıkladı. 

İsveç Haber Ajansı TT’ye konuşan IPS Genel Müdürü Carl Johan Wieslander, hükümetin tutumu, parlamentonun eğilimi ve Avrupa Birliği’nin hafta başında aldığı kararı değerlendirerek, Türkiye’ye silah ve askeri malzeme satışlarını durdurma kararı aldıklarını duyurdu.

Yürürlükte olan silah satma izinlerinin de geri alındığını söyleyen Wieslander, “Bu, Türkiye’ye şimdi herhangi bir savaş malzemesi satılmayacak demektir” açıklamasında bulundu.

İsveç, geçtiğimiz yıl Türkiye’ye 229 milyon kron tutarında askeri malzeme satmıştı.