İstismara uğrayan çocuğun akıbetiyle ilgili açıklama

Adana’da geçtiğimiz günlerde yaşanan istismar skandalıyla ilgili Bakanlık ve Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açıklamalar yapıldı.17-02-2018 22:37

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Adana'da istismara maruz kalan ve yaşamını yitirdiği söylenen 3 yaşındaki çocuğun hayatta olduğuna dair bir açıklama yaptı.

Bakanlık açıklamasında çocuğun hayatını yitirdiğine dair ortaya atılan iddiaların gerçek olmadığı vurgulanırken, çocuğun ailesiyle birlikte olduğu ifade edildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Kadim değerleriyle dünyaya örnek olan bir millet olarak, insanlık dışı bu olayı anlayabilmemiz bile mümkün değil.

Aziz Milletimizin her bir ferdini dehşete düşüren bu menfur olay hepimizi ve toplum vicdanını derinden yaralamıştır.

Menfur olayın meydana geldiği andan itibaren, sağlık, adalet ve diğer ilgili makamlarla birlikte gereken tüm işlemler yapılmıştır.

Bakanlık olarak, adli süreci yakından takip ediyoruz. Çocuğumuz Bakanlığımız ekiplerinin yakın takibinde ailesi ile birlikte evindedir. Çocuğumuz ve ailesine Bakanlığımızın uzman psikologları ve sosyal çalışmacıları tarafından gereken her türlü destek sağlamaktadır.

Böylesi müessif olaylar, toplumda inanç ve değerlerin güçlü kılınmasının ne kadar önemli olduğunu ortaya koyması bakımından da anlamlı ve ibretliktir. Bu tür olayların bir daha yaşanmaması için, devlet, sivil toplum kuruluşları ve toplumumuzun her ferdi olarak dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

'HAYATİ TEHLİKESİ BULUNMUYOR'

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada da çocuğun herhangi bir hayati tehlikesi bulunmadığı kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

Tüm toplumu derin bir üzüntüye boğan ve her kesimde tepkiye neden olan çocuğun cinsel istismarı olayı ile ilgili olarak; mağdurun herhangi bir hayati tehlikesinin bulunmadığı ve ailesi ile birlikte Hatay ilinde yaşamaya devam ettiği, ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ ve ‘Cebir ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından tutuklanan olay şüphelisinin ise Adana dışındaki bir ceza infaz kurumunda tutuklu bulunduğu, şüpheli hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturmanın en kısa sürede tamamlanarak kamu davası açılıp adaletin tecellisinin sağlanması konusunda gerekli hassasiyetin gösterildiği hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.