İstismar sanığı öğretmene skandal beraat gerekçesi

Diyarbakır'da hakkında 72 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan cinsel istismar sanığı öğretmen "Öğrenciler yanlış algılamış olabilir" gerekçesiyle beraat ettirildi.28-01-2018 13:22

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 2016 yılında 13 yaşındaki 6 öğrenciye cinsel istismarda bulunmaktan gözaltına alınıp adli kontrol ile serbest bırakılan, hakkında 72 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan öğretmen F.Ö.'nün beraatine karar veren mahkeme, gerekçeli kararını açıkladı. Kararda, sanık F.Ö.'nün eylemlerinin "öğrenciler tarafından yanlış algılanabilecek davranışlar ve fiziki temaslar" olduğu, sanığın söz konusu eylemleri "cinsel nedenle yaptığına dair delil bulunmadığı" ifade edildi. 

DHA'nın aktarıdığına göre; Lice'de bir okulda Fen ve Teknoloji öğretmeni olan F.Ö. (37), 13 yaşındaki 6 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmaktan 30 Mart 2016 günü gözaltına alındı. Öğrencilerin olayı rehber öğretmene anlatması üzerine gözaltına alınan F.Ö., çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği'nce adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldı. Öğrencilerden "iftira attıkları" iddiasıyla şikayetçi olan ve başka bir ile tayin edilen F.Ö. hakkında, “Çocuğun cinsel istismarı” suçundan 72 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

ADLİ KONTROL TEDBİRİ DE KALDIRILDI!

İddianamenin kabulünün ardından F.Ö.'nün yargılanması Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. 

4 Ekim 2016 günü yapılan duruşmada ara kararı açıklayan mahkeme, sanık hakkında uygulanan adli kontrol tedbirinin de kaldırılmasına hükmetti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, müdahil olduğu davada sanık F.Ö.'nün tutuklanmasını istedi. 2017 yılının Şubat ayında esas hakkında görüşünü açıklayan savcı, cinsel istismara maruz bırakılan çocukların yargılama sırasında istikrarlı beyanlarda bulunduğunu ve tanık olarak dinlenen öğretmenlerin ifadelerinin dikkate alınması gerektiğini belirterek, sanık F.Ö.'nün 6 öğrenciye karşı 'çocuğun cinsel istismarı' suçundan 27 yıldan 72 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

BERAAT KARARI

Kararını açıklayan mahkeme, sanık F.Ö.'nün "suçu işlediğini gösterir somut delil bulunmaması" gerekçesiye beraatine hükmetti. Gözaltında kaldığı süre için de "maddi ve manevi zararını devletten isteyebileceğini" sanığa bildiren mahkeme, 3 bin 960 lira avukatlık ücretinin de hazineden alınarak F.Ö.'ye verilmesine karar verdi. 

SKANDAL KARAR: 'YANLIŞ ALGILANABİLECEK DAVRANIŞLAR VE FİZİKİ TEMASLAR'

Gerekçeli kararını açıklayan mahkeme, ceza muhakemesinin temel prensiplerinden birinin 'şüpheden sanık yararlanır' ilkesi olduğunu belirterek, mağdur beyanlarında geçen eylemlerin öğrenciler tarafından "yanlış algılanabilecek davranışlar ve fiziki temaslar" olduğunu kaydetti. "Sanığın belirtilen eylemleri cinsel amaçla yaptığına dair somut maddi delil bulunmadığı" iddia edilen kararda, bu iddiaları doğrulayacak nitelikte yeterli bilgi, belge ve kanıt olmadığı ifade edildi. Tanık olarak ifade veren bir öğrencinin, cinsel istismara maruz bırakılan öğrencilerin öğretmene iftira attığını söylediği belirtilen kararda, bazı tanık ifadelerinin sanığın lehine olduğu ileri sürüldü. Mağdur öğrencilerin aynı sınıf öğrencisi olup, grup halinde hareket ettikleri belirtilen kararda, "Daha önce de sınıf düzeni ve dersler ile ilgili sorunlar yaşadıklarının diğer tanık öğretmen beyanları ile de sabit olduğu, mağdur beyanları dışında atılı suçları ispatlayacak somut delil olmadığı, mağdur beyanlarında belirtilen davranışların da belirtildiği gibi yanlış algılanabilecek ve cinsel amaçlı olduğu ispat edilemeyen eylemler olduğu göz önüne alınarak beraat kararı verilmiştir" şeklinde skandal ifadelere yer verildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sanık F.Ö.'nün beraat ettirilmesinin yasaya aykırı olduğunu belirterek, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi'ne istinaf başvurusu yaptı.