İşten çıkarılan Hürriyet çalışanlarından gazete önünde eylem: 'Hakkımızı verin'

Yapılan basın açıklamasında, "Demirören Grubu hem mağdur ettiği 45 gazetecinin hakkını kuruşu kuruşuna ödeyecek, hem de sendika hakkına saygı duymayı öğrenecek" denildi.03-12-2019 14:57

İleri Haber

Hürriyet gazetesinde Ekim ayında toplu olarak işten çıkarılan gazeteciler, tazminatlarını alamadıklarını belirterek bugün gazete binasının önünde eylem yaptı İşten çıkarılan gazeteciler adına konuşan gazeteci Mesude Erşan, yasal hak arayışlarını sürdüreceklerini vurguladı.

Sendikalı oldukları gerekçesiyle evlerine tebligat gönderilerek işten çıkarılan 45 Hürriyet çalışanının tazminatları hala ödenmedi.  Bugün gazete binası önünde eylem yapan Hürriyet çalışanları, tazminatlarının ödenmesini talep ederken, haklarını alana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini belirttiler.

'HAK ARAYIŞINI SÜRDÜRECEĞİZ'

Eylem sık sık "Susma haykır sendika haktır" sloganı atılırken, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Gökhan Durmuş da bir konuşma yaptı. İşten çıkarılanlar konuşan Mesude Erşan ise yasal hak arayışlarını sürdüreceklerini ifade etti. Eyleme, çalışanlar da destek verdi.

Eylem sonunda okunan basın açıklamasında şu noktalar dikkat çekti:

“Hürriyet yönetimi işten attığı bu gazetecilere haklarını ödeyerek lütuf yapmış olmayacak. Bu haklar arkadaşlarımızın emeğinin karşılığıdır.

Üyelerimizi mağdur ederek, çalışanların kafasından sendika fikrini çıkartabileceklerini sanıyorlar ama yanılıyorlar.

Demirören Grubu hem mağdur ettiği 45 gazetecinin hakkını kuruşu kuruşuna ödeyecek, hem de sendika hakkına saygı duymayı öğrenecek.

Medya sektöründe artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Çalışanın değer gördüğü, hakkını alabildiği, editöryal bağımsızlığın olduğu bir sektörü birlikte yaratacağız.”