İşten atıldığı için eylem yapan işçilere polis saldırdı: Gözaltına alınan işçiler serbest bırakıldı

Maltepe Belediyesi bünyesinde çalışan bir sendika yöneticisi ve ona destek veren 3 temizlik işçisinin işten çıkarılması üzerine şantiyede başlayan eyleme polis saldırdı. İşçilere biber gazıyla saldıran polis tarafından gözaltına alınan 3 işçi ifadeleri sonrası serbest bırakıldı.26-10-2019 13:30

Maltepe Belediyesi bünyesinde çalışan ve 6 Ekim günü işten atılan DİSK/Genel-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şube Yöneticisi Alkan Okuducu'ya destek veren 3 işçi de işten çıkarıldı. Genel-İş Maltepe Temizlik İşçileri Temsilcisi Ali Sönmez ve Serkan Bal ile İşçi Gürsel Kahraman işten atılan çalışanlar oldu. İşten atmaların ardından diğer işçiler ve sendika yöneticileri, temizlik işçilerinin Maltepe'de bulunan şantiyesinde akşam saatlerinde oturma eylemine başlatmıştı. Polis, işçilere biber gazı ile saldırdı. Gözaltına alınan 3 işçi ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Konuy ilişkin açıklama yapan Maltepe Belediyesi, personellere baskı uyguladığı gerekçesiyle işçilerin görevine son verildiğini öne sürdü. 

'İŞVEREN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU'

Maltepe ilçe emniyet müdürünün saat 21:00 civarında işçilere 10 dakika süre tanıdıklarını, alanı boşaltmadıkları takdirde müdahale edeceklerini söylemesinin ardından polis, işçilere biber gazı kullanarak saldırdı. 3 işçi gözaltına alınırken, bir kişinin gazdan etkilendiği öğrenildi. Emniyette ifadeleri alınan işçile daha sonra serbest bırakıldı. 

Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube Başkanı Yenigül Özen Dolgun eylemin başladığı saatlerde, "işveren suç duyurusunda bulundu" gerekçesiyle şube yöneticileri hakkında gözaltı kararı olduğunu açıklamıştı.

'İŞÇİLERE GÖZDAĞI VERMEK İSTİYORLAR'

İşten atılan İşçi Temsilcisi Ali Sönmez, burada yaptığı açıklamada "Patronlar üzerimize çullanıyor, biz ise kölece çalışma koşullarına karşı yaşam mücadelesi veriyoruz. Düzmece bir şekilde iş akdimiz feshedildi. İşçilere gözdağı vermek istiyorlar" dedi. Sönmez, ortada çok büyük bir yanlış var olduğunu ve bu yanlıştan vazgeçilmesi gerektiğini vurgulayarak "Alkan Okuducu arakadaşımız direnişe geçti. Toplu sözleşmenin uygulanması için mücadele ediyordu. İşveren buradaki sendikal mücadeleyi dağıtmaya çalışıyor, bunun karşısında duracağız" dedi.

'BİZE DESTEK VEREN İŞÇİLER EMEĞİYLE TEHDİT EDİLDİ'

Evrensel'in haberine göre, Genel-İş  2 No'lu Şube Başkanı Yenigül Özen Dolgun ise toplu iş sözleşmesinin uygulanması için mücadele ettiklerini belirterek "Mücadelemizi verirken yönetim kurulu üyemiz Alkan Okuducu'nun iş akdi feshedildi. Arabulucu ile işe döneceği söylemesine rağmen Belediye Başkanı, arkadaşımızın işe dönmesini kabul etmedi. Sorunun çözümü için elimizinden gelen gayreti gösterdik. Bize destek veren işçiler emeğiyle tehdit edildi, sonrasında da arkadaşlarımız işten atıldı. Bu savaşı işveren başlatmıştır, biz de oturma eylemini başlatmış bulunuyoruz. İşverene hukuksuz uygulamasına son verme ve  yanlıştan dönme çağrısı yapıyoruz, üç maymunu oynamayı bırakıp haksızlığa son versin" dedi.

'TUTANAKLARIMIZI ALDIK'

Genel-İş Genel Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat Karataş da "Adaletsizlik yapan Belediye Başkanı Ali Kılıç ve yağcıları, mücadelenin ve kavganın başladığını bilsin. Burada Türkiye'ye emsal bir toplu sözleşme süreci sonuçlandırdık ama iptal edemeyecekler, biz tutanaklarımızı aldık. Toplu sözleşmenin geçersiz olması için işveren sendikaya baskı kurmaya çalıştı ancak biz buna asla izin vermeyeceğiz. Haktan, hukuktan adaletten yana olan bir partinin koltuğunun altına girerek haksızlık yapıyorsun Ali Kılıç. Mücadelemiz hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

İşçilerin ve sendikacıların oturma eylemi başlatmasının ardından şantiyeye gelen TOMA'lar ve çevik kuvvet polisleri gönderildi.

MALTEPE BELEDİYESİ'NDEN AÇIKLAMA

Maltepe Belediyesi ise konuya ilişkin açıklama yayımladı. Açıklamada, "696 Sayılı "Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname” gereğince Maltepe Belediyesi Belediye İktisadi Teşebbüsü olan MATAŞ A.Ş. bünyesinde Temizlik İşleri Müdürlüğümüze bağlı çalışan 3 kişinin iş akdi, aynı iş yerinde çalışan bazı personellerimize yönelik baskı uyguladığı ve hakarette bulundukları gerekçesiyle feshedilmiştir" iddiasında bulunuldu.