İşte Kılıçdaroğlu'nun bahsettiği Man Adası

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısında bahsettiği Man Adası Türkiye'nin gündemine oturdu.28-11-2017 14:46

Kılıçdaroğlu bugün grup toplantısında yaptığı açıklamada, Erdoğan'a "Kardeşin Man Adası'ndaki 1 sterlinlik şirkete neden milyonlarca dolar gönderiyor?" diye sordu.

Kılıçdaroğlu, "1 Ağustos 2011. Man Adası devlerinde bir şirket kurulur. O şirketin kuruluş senedi de bizde. Bu şirkete Osman Ketenci, dünür, 1.250 bin dolar gönderiyor. Eski Özel kalem müdürü Mustafa Gündoğan 1.250 bin. Ahmet Burak Erdoğan, 1.450 bin dolar. Ahmet Burak Erdoğan, 2.300 bin dolar. Bütün bu paraların swift mesajları elimizde. 1 sterlinlik şirkete bu parayı neden gönderiyor" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun bahsettiği Man Adası, İrlanda Denizi’nde, İrlanda ile İngiltere arasında bulunan küçük bir ada. 

İngiltere Başbakanı David Cameron daha önce, üzerinde herhangi bir şirket bulunmayan adanın ''bir vergi cenneti olarak düşünülmemesi gerektiğini'' belirtmişti. Uluslararası vergi sistemlerini uygulamayan Man Adası'ndaki şirketlere, finansal varlıklar aktarılarak vergi sistemlerinin dışına çıkarılıyor. Man Adası gibi vergi cennetlerinde her yıl ortalama 1,5 trilyon dolar aklandığı düşünülüyor.