İstanbul’un değerli arazileri tek tek satılıyor

Bakırköy’de imara açılan 68 dönümlük değerli arazi 17 Nisan’da ihaleyle satışa çıkarılıyor.22-03-2018 14:27

İstanbul'un gündemine yıllardır meşgul eden kentin en değerli arazilerinden Etiler'deki 31 bin 885 metrekarelik Polis Meslek Yüksek Okulu arazisi için 4 Nisan'da düzenlenecek ihalenin ardından, Bakırköy'deki Şükrü Balcı Polis Eğitim Merkezi arazisi için gerçekleştirilecek ihalenin tarihi de belli oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 4 Nisan'da Etiler Polis Meslek Yüksekokulu arazisi için düzenleyeceği ihaleden sonra 17 Nisan'da da Bakırköy Şükrü Balcı Polis Eğitim Merkezi arazisi de Emlak Konut GYO tarafından ihaleye çıkarılacak.

DEĞERLİ ARAZİ BETONLAŞTIRILACAK

Emlak Konut GYO'nun “İstanbul Bakırköy Şevketiye Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi” ihale ilanına göre arazinin 46 bin metrekaresi ticaret ve konut, 7 bin metrekaresi özel eğitim tesisi alanı, 15 bin metrekaresi park olarak ayrıldı. Yani 68 bin metrekarelik arsaya 53 bin metrekare inşaat yapılacak. Ticaret ve konut alanlarına AVM, ofis, rezidans yapılacak. Sözcü’den Özlem Güvenli’nin haberine göre yükseklik sınırı kota bağlı olarak 3 ve 4 kat olarak kademelendirildi.

İHALEYE GİRECEK FİRMANIN AKP İKTİDARI İLE YAŞIT OLMASI BEKLENİYOR

Açık ihale usulüyle birinci oturumda ön yeterlilik değerlendirilmesi yapılacak. 2. oturumda da “Pazarlık-Açık Artırma-Kapalı Zarf” usulü ile teklifler alınacak. İhale dosyasının satış bedeli 3 bin 500 TL. Geçici teminat bedeli de 15 milyon lira olarak belirlendi. İhaleye katılacak firmaların son 15 yıl içerisinde, kamu ve özel sektörde tek bir sözleşme kapsamında tamamlanmış olan en az toplam 50 bin metrekare komple bina inşaatı yapmış olması gerekiyor.

TEKLİF YETERLİ BULUNMADIĞI İÇİN İPTAL EDİLMİŞTİ

1978 yılından beri polis eğitim merkezi olarak kullanılan Atatürk Havalimanı'nın yanında bulunan arazi, Emniyet Genel Müdürlüğü ile TOKİ arasında 2010 yılında imzalanan protokol ile “Arsa Üretim Kanunu” doğrultusunda TOKİ tarafından satın alınmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da arazi için 25 Ağustos 2017 tarihinde imar planı değişikliği hazırlayarak arazinin kaderini değiştirdi. Plan değişikliği ile araziye “konut ve ticaret” fonksiyonu verilmişti. Emlak Konut GYO plan değişikliğinin ardından 4 Ekim 2017'de arazi için ihaleye çıktı. Ancak ihale tekliflerinin asgari bedelin altında kalması nedeniyle iptal edilmişti.