İstanbul'da suya zam yapıldı

İstanbul'da şehir şebeke suyuna yüzde 12,6 oranında zam yapıldı.16-07-2020 21:15

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis İSKİ Genel Müdürlüğü Temmuz Ayı Genel Kurulunda yüzde 12,6 oranındaki su zammı teklifi kabul edildi. Zamlı tarife, 20 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak.

İSKİ'nin 2020 yılı bütçesi ve yeni su tarifesi İBB Meclisi'nin 28 Kasım 2019 tarihli oturumunda gündeme gelmişti. İSKİ'nin İstanbul'da su ücretlerine yüzde 20 zam teklifi, kamuoyundan gelen eleştiri ve öneriler üzerine CHP ve İyi Parti tarafından revize edilmişti.

İstanbul halkının yüzde 75'inin kullandığı 0-10 metreküpe kadar olan ilk kademe için uygulanan 4 TL'lik metreküp fiyatının değiştirilmeden kalması, zam yapılmaması önerilmişti. Zam teklifi, AKP grubunun oyları ile reddedilmişti. Ret kararı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yeniden görüşülmek üzere belediye meclisine iade edildi.

İSKİ YÜZDE 40 ZAM İSTEMİŞTİ

İade edilen zamlı su tarifesine ilişkin İSKİ'nin hazırladığı yeni teklif İBB Meclisi'nin bugün gerçekleştirilen oturumunda gündeme geldi. Teklife ilişkin AKP grubunun çoğunlukta olduğu komisyonlar tarafından hazırlanan raporda, su satış ve kullanılmış suların uzaklaştırılması tarifesine İSKİ tarafından yüzde 40'a varan zam önerildiği belirtildi. 

Raporda bu teklifin reddi, tarife artışının TÜİK tarafından açıklanan 2020 yılı Haziran sonu itibariyle gerçekleşen bir yıllık TÜFE oranıyla sınırlı tutulması, 20 Temmuz 2020 tarihinden sonra geçerli olmak kaydıyla uygun görüldü. Yüzde 12,62 olan TÜFE oranında zamma ilişkin rapor mecliste oya sunuldu ve kabul edildi.