İstanbul'da IŞİD soruşturması: 6 şüpheli tutuklandı

Terör örgütü IŞİD'e yapılan operasyonlar kapsamında gözaltına alınan 37 şüpheliden 6'sı tutuklanırken, 15 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.11-10-2019 22:22

Terör örgütü IŞİD'e yönelik soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 37 şüpheliden 6'sı tutuklandı, 15'i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, terör örgütü IŞİD'e yönelik 15 Nisan 2019 tarihinde Sakarya'da gözaltına alınan bir şüphelinin telefonunda yapılan incelemede örgüte üye olanların oluşturduğu WhatsApp grupları tespit edildi.

Söz konusu kişilerin WhatsApp gruplarında örgütsel paylaşımlarda bulunduğu belirlendi.

İstanbul'da ikamet ettikleri belirlenen 24'ü Türkiyeli, 13'ü yabancı uyruklu toplam 37 şüpheli hakkında savcılık tarafından gözaltı kararı verildi.

6 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Yapılan operasyon sonucu gözaltına alınan şüphelilerden 15'i savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı.

Savcılık, 7 şüpeliyi "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklama, 15 şüpheliyi ise adli kontrol talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk etti.

Mahkeme, şüphelilerden 6'sının tutuklanmasına, 1 şüpheli hakkında ise ev hapsine karar verdi. 15 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. (DHA)