İstanbul'da IŞİD operasyonu: 10 gözaltı

İstanbul'da sosyal medyada IŞİD'e yönelik örgütsel nitelikli paylaşımlar yapan 10 kişi gözaltına alındı.09-07-2020 11:27

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü'nün IŞİD'e yönelik yaptığı operasyonda 10 kişi gözaltına alındı.

IŞİD'in faaliyetlerinin deşifre edilmesiyle ilgili yürütülen çalışmalar kapsamında, örgütle ve çatışma bölgeleriyle irtibatlı cihatçı teröristler olduğu değerlendirilen şüphelilerin yakalanması için çalışma başlatıldı.

Ekipler, sosyal medyada örgütsel nitelikli paylaşımlar yaptıkları tespit edilen şüphelilere yönelik 10 ilçede, 14 adrese operasyon düzenledi.

Operasyonda, Ümit D, Mustafa K, Ümran D. ve Azerbaycan uyruklu Elburus H, Suriye uyruklu Hasan M, Ali O, Mohamad Raaı J, Husseın M.H, Filistin uyruklu Mohammed N.S.A ile Özbekistan uyruklu Mukhammadazız M. yakalandı.

Adreslerdeki aramalarda kurusıkı tabanca ile telsiz bulundu. Şüphelilerden Suriye, Filistin ve Özbekistan uyruklu 6 şüpheli hakkında sınır dışı işlemleri başlatıldığı, Ümit D, Mustafa K, Ümran D. ve Azerbaycan uyruklu Elburus H. hakkındaki işlemlerin devam ettiği belirtildi.