İstanbul'da Hambach protestosu: 'Emperyalistler ormanlarımızdan elinizi çekin!'

Almanya'daki doğa katliamı ve direnişçilere yönelik saldırılar, İstanbul'da protesto edildi. Okunan açıklamada, "Burada kimsenin pes etmediğini ona gösterin" denildi.24-09-2018 15:03

İleri Haber

Almanya’daki Hambach Ormanı’nda linyit madenini büyütme gerekçesiyle yapılan doğa katliamı ve doğa savunucularına yönelik yapılan saldırılar İstanbul’daki Almanya Konsolosluğu önünde protesto edildi.

Kuzey Ormanları Savunması (KOS) tarafından yapılan çağrıyla bir araya gelen yaşam savunucuları, burada bir basın açıklaması yaptı. Açıklama sırasında sık sık "Ormanıma suyuma Hambach’a dokunma" sloganı atıldı.

‘ELİNİZİ ORMANLARDAN ÇEKİN’

KOS’tan Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar'ın okuduğu basın açıklamasında “Emperyalist şirketlerle ortaklık yaparak halklara ihanet eden tüm devletler elinizi ormanlardan çekin!” denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Kuzey Ormanları katili 3. Havalimanı'nın en büyük "iş" ortaklarından Almanya, ülkesindeki Hambach Ormanı'nı linyit madenini büyütmek için katlediyor. Linyit madeni için %90’ı yok edilen 12 bin yıllık Hambach Ormanı’ndan geriye kalan yüzde 10’luk kısmı kurtarmak için beş yıldır mücadele eden dostlarımız, devlet müdahalesi ile ağaçlarından koparılmak isteniyor.

Doğayla uyum ve barış içerisinde yaşama çabasındaki direnişçileri ormandan çıkarmak üzere 13 Eylül’den bu yana binlerce polisin katıldığı operasyon devam ediyor. Polis müdahalesi sırasında uzun süredir direnişi belgeleyen ve destekleyen gazeteci Steffen hayatını kaybetti.

‘Tanrı'nın Ormanı’ olarak anılıp çevresinde yerleşik topluluklara yaşam sunan, ağaç kesmenin yasak olduğu Hambach ormanı, emperyalist şirketlerce satın alınarak kıyıma uğradı. Bugün yalnızca %10’u kalan orman, nesli tükenme tehdidinde olan 140 canlı türünün yuvası olarak tıpkı Kuzey Ormanları gibi direniyor.

Kuzey Ormanları katili 3. havalimanında, bedeli kamuoyuna açıklanmayan ancak tarihte görülmemiş büyüklükte olduğu söylenen siparişi alan Alman sanayi devi ThyssenKrupp ve bölgeye üşüşen diğer emperyalist şirketler Kuzey Ormanlarından elinizi çekin!

Binlerce yıllık ormanı, altındaki linyit için kesen RWE, Hambach Ormanından elinizi çekin!

Emperyalist şirketlerle ortaklık yaparak halklara ihanet eden tüm devletler elinizi ormanlardan çekin!

Hambach ormanında direnen dostlarımız, “Mumlarınızı yakın, şarkınızı söyleyin! Burada kimsenin pes etmediğini ona gösterin!”

NE OLMUŞTU?

Almanya’nın Hambach Ormanı’nda linyit madenini büyütme gerekçesiyle doğa katliamı başlatılmıştı.

Katliama direnen doğa savunucularıysa 13 Eylül’den bu yana binlerce polisin katıldığı operasyonlarla şiddete maruz kalmıştı.

Geçtiğimiz günlerde polis müdahalesi sırasında uzun süredir direnişi belgeleyen ve destekleyen gazeteci Steffen Horst Meyn hayatını kaybetmişti.