İstanbul'da 'dokunulmazlık' eylemi: Siyasi darbeye karşı herkesi birlikte mücadeleye çağırıyoruz

Devrimci Parti ile ESP, Kadıköy'de düzenledikleri eylemle HDP'li ve CHP'li 3 ismin vekilliklerinin düşürülmesini protesto etti.04-06-2020 22:24

Devrimci Parti ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Kadıköy'de gerçekleştirdikleri eylemle HDP'li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ile CHP'li Enis Berberoğlu'nun vekilliklerinin düşürülmesini protesto etti.

Devrimci Parti binası önünde sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçen kitle polis tarafından ablukaya alınarak, engellenmek istendi. Yapılan görüşmeler sonucunda eylemini devam ettiren kitle, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları eşliğinde yürüyerek Süreyya Operası önüne geldi.

Grup adına açıklama yapan Devrimci Parti üyesi Burcugül Çubuk, AKP-MHP faşizmi tarafından gerçekleştirilen darbenin yok hükmünde olduğunu vurguladı. Çubuk, “Bu faşizm karşısında meşru güç olan devrimcilerin sokaklara çıkmasını engelleyerek, irademizi, sözümüzü belirleyebileceklerini zannedenler unutmasınlar ki, biz 1990’lı yılları gördük, biz beyaz Toroslardan korkmadık, daha da güçlenerek geldik. Bizi darbe ve şiddetinizle korkutamazsınız. Bizim elimizde bir tek yaşamak kalmış, onunla mı bizi korkutacaksınız? Zaten yaşamımızı elimizden her gün alıyorsunuz. Biz onursuz yaşamaktan, özgür olmamaktan korkuyoruz. Bu korkuyu aşmanın tek yolu mücadeledir ve bizi faşizme karşı mücadeleden alıkoyamazsınız. Faşizmi yeneceğiz” şeklinde konuştu.

'SİYASİ DARBEYE KARŞI BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM'

Çubuk'un ardından söz alan ESP İstanbul İl Eşbaşkanı Ezgi Bahçeci ise, seçilmişlerin iradesine sahip çıkmak için toplandıklarını söyleyerek,  salgın koşullarında insanların yaşam mücadelesi verirken, AKP ve MHP’nin toplumsal muhalefeti susturma derdinde olduğuna işaret etti.  Bahçeci, “Polis şiddetiyle George Floyd katledilmesini kınayanlar, bugün ikiyüzlülükle meclisteki vekillerimizin vekilliklerini düşürüyorlar. Bizim mücadelemiz sadece meclisle sınırlı değil. Bizler hayatımızı her alanında mücadele ediyoruz. Sokaktayız, her yerdeyiz” ifadelerini kullandı.

Birlikte mücadele ile zafere ulaşacaklarını söyleyen Bahçeci, “Bu siyasi darbeye karşı herkesi birlikte mücadeleye çağırıyoruz” diye konuştu.  

Eylem, “HDP umuttur, umut dimdik ayakta” sloganıyla sona erdi.