İstanbul'a göç donduruldu

Türkiye’deki Suriyelilerin kayıtları güncellenirken İstanbul’a gelişleri donduruldu.09-02-2018 08:49

Türkiye’deki Suriyelilerin İstanbul’a gelişleri geçici olarak donduruldu. İçişleri Bakanlığı, “Nüfus yoğunluğu da gözetilerek İstanbul’a yeni kayıt alınmıyor” dedi. İstanbul’da kayıtlı 542 bin Suriyeli var. 

Türkiye'de biyometrik kimlik verilerek kayıt altına alınan Suriyeliler 1.5 yıldır ‘izin belgesi’yle şehir değiştirirken, İstanbul’a göçler geçici olarak donduruldu. İçişleri Bakanlığı uygulamanın nüfus yoğunluğu kaynaklı olduğunu belirtirken, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından da İstanbul’a yeni kayıt almama ve kayıt dışı olanları tespit çalışması başlatıldı.

Hürriyet'in aktardığına göre; İçişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin 81 ilinde yaşayan Suriyelilerin kayıtları güncelleniyor. Bu güncelleme nedeniyle İstanbul’da yoğunluk oluştu. Ayrıca İstanbul, Suriyeliler için de cazibe merkezi durumunda. Nüfus yoğunluğu da dikkate alınarak İstanbul’a yeni kayıt alınmıyor. Başka illerden İstanbul’a gelen Suriyelilere kayıtlar geçici olarak kapatılmıştır” denildi.

SURİYELİLERİN EN FAZLA YAŞADIĞI İL İSTANBUL

Resmi verilere göre Türkiye’nin 81 ilinde Suriyeliler yaşıyor. Yurt genelinde 3 milyon 485 bin 644 Suriyeli’ye biyometrik kimlik verildi. Kayıt altına alınan Suriyelilerin 81 ile dağılımına göre ise Suriyelilerin en fazla yaşadığı il İstanbul. İstanbul’da kayıt altında 542 bin 842 Suriyeli yaşıyor. İstanbul’u 468 bin 274 kişiyle Şanlıurfa, 457 bin 544 kişiyle Hatay, 359 bin 194 kişiyle Gaziantep takip etti. Nüfus oranına göre ise en fazla kayıtlı Suriyeli Kilis’te yaşıyor. 136 bin 319 nüfusu olan Kilis’te, 130 bin 829 kayıtlı Suriyeli yaşıyor. 49 kayıtlı kişiyle Bayburt en az Suriyeli’nin yaşadığı il olurken, ardından 67 kayıtlı kişiyle Artvin, 70 kişiyle Bartın ve 91 kişiyle Gümüşhane geliyor.

1.5 yıl önce yürürlüğe konulan genelgeyle seyahat için izin şartı getirilen Suriyeliler, Göç İdaresi’nden aldıkları belgeyle yaşadıkları kentten bir başka şehre gidebiliyor. Seyahat izin belgesi olmayan Suriyelilerin şehir değiştirmelerine izin verilmiyor.