İstanbul ve Ankara'da Deniz Poyraz eylemi

İzmir'de HDP binasına yapılan saldırıda yaşamını yitiren Deniz Poyraz için İstanbul Beşiktaş'ta ve Ankara'da eylem düzenlendi. Ankara'daki eyleme polisin saldırısının ardından 4 kişi gözaltına alındı.19-06-2021 21:20

İleri Haber

ANKARA

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri'nin, İzmir'de Onur Gencer'in HDP il binasına saldırarak Deniz Poyraz'ı katletmesini protesto eylemine polis saldırdı. Polis HDP il binasını ablukaya alırken, 4 kişi gözaltına alındı. 

İSTANBUL

Beşiktaş Barbaros Meydanı'nda HDP, TİP, Halkevleri ve Kaldıraç bir basın açıklamasıyla saldırıyı protesto etti.

Yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: 

İzmir il binamıza yapılan planlı ve sistematik katliam girişimi, kaostan beslenen iktidarın yarattığı siyasi iklimin sonuçlarından biridir. İktidarın, partimizi hedef haline getirmesinin ardından saldırıların gerçekleşmesi bir tesadüfe değil, siyasi iradenin zeminini sağladığı planlı saldırılara işaret etmektedir.

Bu katliam, iktidar blokunun oluşturduğu siyasi iklimin ürünüdür.  “7 Haziran’ı unutmuyoruz”, “Bunlar daha iyi günleriniz” diyen ve HDP’lileri “haşerelere” benzeterek açık katliam çağrısı yapanların sesleri karanlık odakların planlarında ve tetikçilerin katliam girişimlerinde karşılığını bulmuştur. Bu saldırı içeride ve dışarıda sürdürülen Kürt düşmanlığının sonucudur. Deniz yoldaşımıza sıkılan kurşun Kürt halkına, demokratik siyasete ve HDP’nin temsil ettiği ortak yaşam iradesine sıkılmıştır. Güvenliği sağlamakla görevli siyasi iktidar ve emrindeki kolluk kuvvetlerinin Türkiye halkları açısından açık şekilde güvenlik sorunu oluşturduğu bir kez daha kanıtlanmıştır.

HDP’ye karşı düşmanlığını her alanda gösteren iktidar bloku, siyasi söylemlerinden tutalım da Parti binalarımızın önlerini abluka altına almaya kadar bütün alanlarda HDP’ye ve HDP’lilere düşman hukuku uygulamaya yönelmiştir.

Türkiye’nin her bir köşesinde Parti binalarımızın önüne konan mobil karakolların güvenliği sağlamak için değil, HDP’ye düşmanlık ve provokasyon amaçlı kurulduğu bir kez daha açığa çıkmıştır. Parti binalarımızın önündeki mobil karakollar, çadırlar bir gün dahi beklenmeden kaldırılmalıdır.

Bilinmelidir ki, İzmir’de katliam girişiminin gerçekleştirildiği 17 Haziran 2021 günü sadece Türkiye demokrasisi adına değil, Türkiye halklarının bir arada yaşaması adına da önemli eşiklerden biridir.

17 Haziran’dan sonra her gün, Türkiye halklarının geleceğini karanlığa sürüklemek isteyenlere karşı dayanışmanın ve bir arada yaşamın savunulması gereken tarihi bir gündür.

Muhalefet partileri ve tüm toplumsal kesimler bu kritik sürecin farkında olarak tutum belirlemeli ve hareket etmelidir.

Vakit kaybetmeden tüm demokrasi güçleri halklarımızın geleceğine dair demokratik ilkeler etrafında müzakere ederek çözüm önerileri geliştirmelidir.

Yargının gözlerini ve kulaklarını kapattığı, medyanın ve bürokrasinin suç ortaklıkları kurduğu, mafya-siyaset-devlet üçgeninin yeni versiyonlarının hayata geçirildiği, iktidar blokunun suç işlemeyi teşvik ettiği bu ortamda,  demokratik ve özgür bir geleceği ancak bir araya gelerek inşa edebiliriz.

'BİNLERCE DENİZ POYRAZ OLDUĞUNU BİLMELİLER'

Açıklamanın ardından TİP Beşiktaş adına konuşma yapan Kemal Güllü, "Onlarca yıldır bu topraklarda eşitlik, kardeşlik ve özgürlük için mücadele eden insanların katledildiğine tanık oluyoruz. Binlerce güzel insanı bu uğurda bu yolda kaybettik. İki gün önce İzmir'de sıkılan kurşun da onlarca yıldır barışa sıkılan kurşunun bir devamıdır. Biz o alçağın eline o silahı tutuşturanların kimler olduğunu biliyoruz. Her gün insanları hedef gösterenler, ötekileştirenler bu katliamın en büyük sorumlusudur. HDP'yi kapatmak isteyenler binlerce HDP'liyi hukuksuzca cezaevinde tutanlar bu katliamın en büyük sorumlusudur. Deniz Poyraz'ı bizden kopardılar. Ancak onlar, binlerce Deniz Poyraz olduğunu bilmeliler. Onunla aynı kararlılıkta mücadele edecek binlerce yol arkadaşı olduğunu bilmeliler." şeklinde konuştu.