İstanbul Valiliği'nden İBB'nin ikinci yolsuzluk dosyasına engel

İBB Teftiş Kurulu, 2016’da yapılan bir ihalede belediyenin 2.5 milyon lira zarara uğratıldığını belirleyince belediyenin eski 4 yöneticisi için soruşturma açılmasını istedi ancak valilik izin vermedi.21-12-2020 08:31

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Teftiş Kurulu, İBB Başkanlığı Yeşil Alan ve Tesisler Yapım Müdürlüğü'nce 21 Eylül 2016'da yapılan “İstanbul Genelinde Yeni Yeşil Alanların Yapım İşi” ihalesini inceleyerek rapor hazırladı. Düzenlenen rapor, soruşturma izni için İstanbul Valiliği'ne gönderildiği fakat valiliğin soruşturma izni vermediği ortaya çıktı.

Rapora göre, İBB Başkanlığı Yeşil Alan ve Tesisler Yapım Müdürlüğü'nce 21 Eylül 2016'da yapılan “İstanbul Genelinde Yeni Yeşil Alanların Yapım İşi” ihalesi kapsamında yapılan eksik işlerle ilgili 2 milyon 494 bin 11 TL kamu zararı tespit edildi.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre kamu zararına neden oldukları tespit edilen eski İBB Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürü, eski Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı ve o dönem ihale yetkilisi olan İBB eski Genel Sekreter Yardımcısı hakkında gönderildi. Ancak valiliğin soruşturma izni vermediği öğrenildi.

İBB'nin uğradığı 2.5 milyonluk kamu zararının 4 eski İBB yöneticisinden tahsili için düzenlenen rapor da İBB Mali Hizmetler Daire Başkanlığı'na gönderildi.